| lylyta a întrebat:

as dori sa aflu ce inseamna cheag fibrino hematic fara materiale tisulare acest examen l am facut dupa un chiuretaj am facut pe 4 martie la cerere si pe 7 am revenit la spital pierdeam foarte mult sige si cheaguri mari mi a facut iar chiuretaj si la boipsie mi a iesit rezultatul de mai sus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca medicul a prelevat doar sange inchegat din cavitatea uterului, nu si epiteliu (mucoasa), deci nu se poate stabili care este cauza sangerarii (daca nu cumva ai o tumora de uter).

| lylyta explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns! ce ar trebui sa fac sa aflu daca am tumora de uter? bineiteles trebiue sa merg la medic dar e ceva grav? diagnosticul a fost endometrita hemoragica post abortum la cerere eu am facut foarte multe chiuretaje si citeva avorturi spontane am avut si un medic mi a zis ca am uter fibromatos ce inseamna?

| Brigaela a răspuns (pentru lylyta):

Pentru ca ai factori de risc pentru cancerul de uter (mai mult de un avort provocat) si fiindca nu e normal sa sangerezi abundent dupa un chiuretaj. cauze pot fi multiple, inclusiv o endometrita, dar poate fi si o tumora.
Uterul fibromatos este acel uter care are in grosimea miometrului tumori benigne (fibroleiomioame). Si ele pot da sangerari abundente