| viorea a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu interpretarea unui rezultat de chiuretaj biopsic?
Descriere microscopica= cheaguri fibrino-hematice cuprinzand fragmente de endometru cu glande sub stimul estrogenic.
Corion zone laxe si zone ci discreta proliferare fibroblasto-fibrocitara - ce inseamna asta? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu as putea sa te ajut, mai ales a asta este specializarea mea.
Nu ai de ce sa-ti faci griji, leziunile descrise nu au leziuni maligne sau premaligne. Ceea ce ti-a scris anatomopatologul inseamna ca fragmentele de mucoasa uterina recoltate indica ca primesti tratament cu estrogeni sau ca ai un oarecare exces de estrogeni (daca nu iei estradiol sub orice forma, probabil ai un dezechilibru hormonal cu hiperestrogenism). De asemenea, corionul (tesutul care sustine epiteliul) pare ca este stimulta de nivelul crescut al estrogenilor.
Daca te temeai de o tumora, poti sta linistita, nu e nici urma de tmora.