| Ioana0002 a întrebat:

Buna ziua, am făcut un test papanicolau și as vrea sa îmi spuneți ce înseamnă pentru ca nu pot ajunge la medicul meu sapt aceasta: Frotiul este satisfacator pentru evaluare.
Frotiul comporta celule malpighiene superficiale cianofile si orangeofile numeroase, fara anomalii nucleare.
Celule cilindrice endocervicale prezente.
Concluzie : Frotiul actual este negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Nirvanaaa a răspuns:

Frotiu satisfacator pentru evaluare = frotiu care e potrivit pentru analiza corecta.
Frotiu negativ - nu aveti leziuni la nivelul epiteliului ( intraepiteliene) sau formațiuni de natura maligna.

Dar trebuie sa vadă neaparat un medic rezultatul. Noi nu suntem doctori și nu putem oferi un răspuns 100% complet.