Întrebare recomandată | ariona a întrebat:

Am 42 de ani si asi dori sa-mi interpretati rezultatul de la ex papanicolau: frotiul comporta celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare.Sunt prezenta celule cilindrice endocervizale normale.Se observa prezenta de numeroase polimorfonucleare, scuame keratinizate cu nucleu picnotic. CONCLUZIE: frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna.Inflamatie nespecifica- de interpretat in functie de tabloul clinic.modificari celulare reactive non-neoplazice de tip parakeratozic. As vrea sa stiu ce inseamna toate astea? Va multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Testul este OK şi NU este nimic grav în acel rezultat!

"Celule malpighiene superficiale si intermediare fara anomalii nucleare" sunt celule prezente în mod NORMAL în frotiu citovaginal.

Frontiu este NORMAL deoarece NU sunt modificări/anomalii ale structurii celulare/nucleare ( a acestor celule ).

"Numeroase polimorfonucleare" se referă la existenţa a numeroase celule polimorfonucleare ( PMN ), care pot indica existenţa unei inflamaţii cervicale care să determine apariția PMN.

"Scuame keratinizate cu nucleu picnotic" reprezintă un strat de piele ( epidermic ) keratinizat ( strat protector de suprafaţă ) care s-a desprins de pe suprafaţa colului/cervixului, iar aceste celule au un nucleu foarte mic ( diametrul acestuia este până la 6 microni ).

Aceste "scuame keratinizate cu nucleu picnotic" se referă la modificări celulare secundare inflamaţiei ( amintite mai sus ).
Ar fi INDICAT un tratament antiinflamator.
Ele pot apărea şi dacă, ANTERIOR testului PAP, ai avut o infecţie vaginală ( vaginită ) sau cervicită.

CONCLUZIE : "frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna" = indică faptul că NU e vorba de cancer!

"NILM (frotiu negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne) - dacă acest rezultat este bifat înseamnă că nu există anomalii ale celulelor colului uterin (care apar în leziunile premaligne sau maligne).

Sursa: Cum se interpretează rezultatele testului Papanicolau | Unica.ro http://www.unica.ro/......10532.html

"Inflamatie nespecifica - de interpretat in functie de tabloul clinic" - reprezintă inflamaţia de care aminteam mai sus, FĂRĂ cauze aparente/evidente, de aceea se indica "interpretarea în funcţie de tabloul clinic" ( adică în funcţie de investigaţiile ginecologice efectuate şi de afecţiunile recente ).

"Modificari celulare reactive non-neoplazice de tip parakeratozic" se referă la modificările non-neoplazice ( benigne ) generate de acea inflamaţie şi având ca şi consecinţă apariţia acelor scuame keratinizate cu nucleu picnotic.

Dacă ( acum ) NU ai făcut alte investigaţii ( încă ) la ginecolog, atunci vei merge la medicul care te supraveghează şi acesta îţi va recomanda şi alte investigaţii pentru a determina cauza acelei posibile inflamaţii cervicale ( sau de col uterin ).

Vezi alte informaţii la linkul :
http://www.contraboli.ro/......panicolau/

http://www.unica.ro/......10532.html

De asemenea, îţi recomand să REFACI un test PAP peste 6 luni - pentru comparaţie.

Deci, per ansamblu, rezultatul este BUN!

Toate cele bune şi multă sănătate.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un rezultat identic cu al tau si un raspuns mai autorizat decat oricare altul primit pe TPU (unde, majoritatea userilor sunt copii si foarte tineri!) :http://forum.romedic.ro/prod/examenul_paps_021602.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Vezi dacă te ajută,
http://www.contraboli.ro/......panicolau/
Te pup!

| karsivan a răspuns:

Esti ok, nu ai cancer de col uterin, ai doar o inflamatie si atat.