| Alloneforever a întrebat:

Bună ziua! Am fost acum 2 zile la o clinică cu două trimiteri de la medicul de familie. M-a programat ieri la orl, m-a consultat și azi când am fost din nou la clinică la oftalmologie, doctorul a spus ca nu sunt asigurat și să vorbesc la recepție, am fost la recepție și mi-au spus ca nu sunt asigurat și ca trebuie să plătesc. Sunt elev, am 18 ani și nu am card de sănătate. Nu trebuia să îmi spună de la început de cand m-am programat ca nu sunt asigurat? Și medicul de familie poate să îmi dea trimitere dacă nu sunt asigurat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu trebuia sa îi intrebi inainte de a face programarea, consultati cu bilet de trimitere? Tu esti vinovat nu ei, ei nu stiau ca nu ai card tu stiai dar daca ai capul in nori treaba ta, daca nu ai card nu poti lua trimitere gratis, iar daca iti da pe elev trebuie adeverinta de la scoala.

| Alloneforever explică (pentru CristiDinBucuresti):

Când am luat trimitere de la medicul de familie nu am plătit nimic, nu el trebuia să îmi spună de card? Eu nu știam

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alloneforever):

Nu platesti cand iei trimitere, vad ca nu sti nimic, consultatia nu ti a facut o medicul de familie, el te a trimis la alti specialisti, ăia nu fac gratis, decat daca aveai card de sanatate valabil, daca nu ai platesti, sunt multe situatii cand si daca ai card de sanatate platesti consultatia daca casa de asigurari nu are bani sa deconteze consultatia sau daca medicul la care mergi nu are el contract cu casa de sanatate, asta se întimpla la clinici private, ei vor bani fara bani nu consulta poti sa ai 100 de trimiteri si 1000 de carduri nu acceptă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la casa de asigurari si intreaba i pe ei cum poti face card daca nu esti salariat trebuie sa platesti contributia la sanatate acel CAS care il vor cei de la casa de asigurari, vei platii atunci, intreaba i ce sume sunt de achitat ca nu este gratis si sunt scumpe tarifele la consultatiile medicilor. Fara card nu poti face gratis nici o consultatie. Totul va fi pe bani.