| EmilZajarro a întrebat:

Bună ziua, am fost la oftalmologie și mi-a găsit conjuctivita alergica sezonieră și am observat ceva ciudat de la ele ca îmi schimbă gustul la mâncare. De câteva zile am observat ceva ciudat când mănânc, gen am un gust ciudat, produsul se numește spersallerg e ceva normal sa simți un gust nasol în gura când mănânci? Intreb și eu ca nu știu ca n-am mai folosit picaturi de ochi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Da, inseamna ca asa reactioneaza organismul tau si ar trebui sa incerci altceva.
Mibazon este de la farmacia veterinara, pentru probleme oculare la animalute dar din experiență iti spun ca are rezultate foarte bune si la om.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu vad legatura intre picaturile puse in ochi si gustul schimbat al mancarii!
poti sa cauti si pe prospect nu apare asa ceva https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_12320_29.08.19.pdf

ma gandesc ca pentru aceasta forma de alergie trebuia sa iti dea pe langa aceste picaturi si un medicament de tip "antihistaminic"
de unde logica mea? este conjuctivita alergica sezonieră dar mecanismul declansator tot alergie este la baza!

iata ca acest articol sustine exact ce credeam eu inainte sa il caut https://www.drmax.ro/......-tratament

citez:

Tratamentul conjunctivitei alergice include (4):

identificarea si indepartarea cauzei alergice;
administrarea tratamentului medicamentos;
imunoterapie alergenica.

Tratamentul medicamentos al conjunctivitei alergice include:

antihistaminice: ajuta la ameliorarea rapida a simptomelor, fie ca medicatie orala, fie ca picaturi pentru ochi. Antihistaminicele blocheaza efectele histaminelor. Picaturile oftalmice pentru conjunctivita alergica pe baza de antihistaminice amelioreaza simptomele la nivelul ochilor. Unele antihistaminice pot provoca somnolenta, de aceea, pacientii care iau pentru prima data antihistaminice ar trebui sa nu conduca autovehicule, sau sa nu manevreze utilaje grele.
stabilizatori ai mastocitelor: efectul lor se declanseaza mai greu decat antihistaminicele, dar odata ce incep sa functioneze, efectele dureaza mai mult. Unii pacienti au prescrise atat antihistaminice cat si stabilizatori ai mastocitelor. Ideea este ca antihistaminicele ofera o oarecare ameliorare a simptomelor, pana cand stabilizatorii mastocitelor incep sa-si faca efectul.
corticosteroizi: sunt prescrisi numai daca simptomele sunt severe. Corticosteroizii echilibreaza raspunsul imunitar al organismului. Corticosteroizii sunt bine tolerati in general, dar ar trebui administrati cu precautie, pentru ca pot exista efecte secundare.
lubrifianti: picaturi pentru ochi. Ajuta la lubrifierea ochilor si eliminarea alergenilor.

| TwetTwet a răspuns (pentru Simpatic):

Javra imputia! Fiu de catea drogata! Bou drogat! Javra handicapata, jigodie, voma umblatoare, idiot raios, zdrentaros jegos! Gunoi umblator

| anonimg a răspuns (pentru TwetTwet):

Twet Twet, știi că poți fi chemat la judecată pentru defăimare, injurii și insulte? Iar dacă ești minor vor fi chemați părinții tăi? Pentru ce dar faci public lucrurile ascunse în mintea și inima ta?
Șterge deci această postare plină de injurii. Pentru că la un moment dat o să vrei să o ștergi și nu vei mai putea.

| EmilZajarro explică (pentru Simpatic):

Înseamnă că ceva din picaturile alea ce conține are reacții adverse că nu pot manca mâncare simt gust a tratament în gură când mănânc ceva

| Simpatic a răspuns (pentru EmilZajarro):

Da,posibil totusi ca o legatura sa fie, daca doar dupa administrarea picaturilor se intampla lucrul acesta.
cum a spus si ioana cel mai bine cereti sfatul farmacistului, este posibil sa va lamureasca ei.
noi sau eu cel putin nu am experienta cu acest tip de picaturi si poate de aceea nu vad legatura directa!

| Simpatic a răspuns (pentru anonimg):

Draga @anonimg, acest om de mai sus TwetTwet,este un limitat, este un tip cu reale probleme mintale, a avut pana acum nu stiu cate conturi suspendate, intra si pune intrebari de om bolnav mintal, apoi cine indrazneste sa-i raspunda este luat de el in vizor si vanat cum face cu mine.
pentru mine un astfel de tip nu este nicidecum o amenintare aici! mai rau ar fi sa fii hartuit personal in realitate, dar si acolo i-as scoate repede "dracii din el", sa fac o gluma. pe langa asta tipul asta punea intrebari de genul " diavolii din iad sunt pufosi?" deci asta este nivelul lui intelectual! ce sa-i ceri unui alienat? eu sunt obisnuit cu el, nu stiu insa de ce i s-a pus pata pe mine, ca mai avea cativa useri carora le scria aceleasi cuvinte frumoase, in vocabularul lui exista o serie de cuvinte carora le da copy-paste ca doar pe acelea le cunoaste, este probabil unul care intra de pe telefonul asistentelor care il ingrijesc la spitalul de psihiatrie unde este internat happy
sunt multi astfel de useri care intra pe TPU si ei sunt internati la psihiatrie pe bune

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o legatura picaturile de ochi cu gustul schimbat al mancarii, atata vreme cat picaturile se pun in ochi, nu in gura si nici in nas.

In orice caz, te sfatuiesc sa termini complet tratamentul pentru conjunctivita ochilor, ca sa scapi definitiv de infectia asta, ca-i o boala contagioasa foarte grava, care netrata corect sau insuficient iti poate afecta ochii pe veci, devenind sensibili, iritati si bolnavi, tot timpul.

| EmilZajarro explică (pentru Violleta2022):

Cum nu are legătură dacă după ce administrez picaturile in ochi nu mai am gust și simt a medicament în gură ceva de genu

| Violleta2022 a răspuns (pentru EmilZajarro):

Nu are niic o legatura picaturile de ochi cu lipsa gustului, fiind doar o coincidenta, fiindca picaturil se pun in ochi NU in gura si nici in nas, deci imposibil sa ajunga pe limba sau in gura ta.
Este doar o concidenta probabil, cu o infectie respiratorie/ gripa/ raceala, ca ti-ai pierdut acum gustul.

| ioana748 a răspuns:

Nu toate picaturile de ochi au aceleași reactii adverse.
Am citit ca ceea ce iei tu ar avea printre reactii adverse si uscăciunea mucoasei bucale si de aici posibil senzatia ciudata din gura.
Poti intreba la farmacie despre altceva pentru diagnosticul tau daca nu ti face bine aceasta solutie.

| EmilZajarro explică (pentru ioana748):

Înseamnă că e reacție adversa ca simt gust ciudat rău în gură nu pot manca mâncare ca îmi vine să vărs

| ioana748 a răspuns (pentru EmilZajarro):

Da, inseamna ca asa reactioneaza organismul tau si ar trebui sa incerci altceva.
Mibazon este de la farmacia veterinara, pentru probleme oculare la animalute dar din experiență iti spun ca are rezultate foarte bune si la om.