| RebbiRebi a întrebat:

Bună ziua, am fost la Plafar sa îmi iau un ulei de arbore de ceai pur pe care am dat 80 de lei, iar când l-am desfăcut, nu avea nicio tărie, era foarte slab, iar când l-am aplicat pe piele nu simțeam absolut nimic..ca și când m-as da cu apa care are puțin miros de mentol. M-am dus înapoi la ei ca sa îmi returneze banii(aveam și bonul) iar aceștia m-au refuzat.
Ce as putea face in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GiuliaMariaaa a răspuns:

Dacă nu ai bonul, îmi pare rău. Nu mai ai ce să faci, pentru că nu ai nici o dovadă că ai cumpărat de la ei.

Sfat : Fă-ți o cutie în care să îți pui bonurile. Odată la cateva zile (o săptămână și un pic) golește cutia. Așa vei evita evenimentele ca acesta.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cumpara ulei de granit! E mai tare.

| romeo78 a răspuns:

La protecția consumatorului faci reclamație direct firmei producătoare, nu magazinului.
Ar trebui să vă rezolve reclamația.
Iar, între timp, căutați site-ul oficial al firmei producătoare și scrie pe e-mail o reclamație către firmă.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Protecția consumatorului. Dacă ai bonul și produsul nu e ceea ce promite, sunt obligați să îți dea banii înapoi sau să îți înlocuiască produsul.

| RebbiRebi explică (pentru GiuliaMariaaa):

Pai nu mai am bonul...

| sadrian46 a răspuns (pentru RebbiRebi):

Învață să păstrezi bonurile.

| GiuliaMariaaa a răspuns (pentru RebbiRebi):

Dacă nu ai bonul, îmi pare rău. Nu mai ai ce să faci, pentru că nu ai nici o dovadă că ai cumpărat de la ei.

Sfat : Fă-ți o cutie în care să îți pui bonurile. Odată la cateva zile (o săptămână și un pic) golește cutia. Așa vei evita evenimentele ca acesta.

| RebbiRebi explică:

E ca și cum ti-ai cumpăra tu o sticla de vin scump, ajungi acasă, o desfaci, guști din el, vezi ca e stricat și când îți ceri banii înapoi sa îți spună cineva: pai dacă nu știi ce cumperi? L-ai mai și desfăcut și ai consumat din el.Prosti sa fim sa îți dam banii înapoi...Cam așa a sunat ce ai spus tu...deci e clar ce ai tu in cap..adică NIMIC!
Și sunt o bună cunoscătoare a uleiurilor esențiale, deci știu ce îmi iauwinking

| RebbiRebi explică:

Da, ca nu aveam bonul.
Auzi, la ce m-a ajutat ca știu?laughing))
Doamne ferește, vorbim împreuna și ne înțelegem separatlaughing))