| allison20 a întrebat:

Am luat AC Karissa timp de 10 luni, fara pauza si am renuntat la ele in mai. De atunci mi-a venit menstruatia de 2 ori cand trebuia (28-30 zile) si acum imi intarzie deja de o saptamana. De la renuntare nu am mai avut niciun fel de contact sexual. De ce imi intarzie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Care a fost motivul real al administrarii anticonceptionalelor,? doar protectia impotriva unei sarcini nedorite sau in principal s-a dorit reglarea ciclului mentrual.In cazul in care inainte de folosirea AC ciclul a fost neregulat si acum dupa incetarea administrarii produsului AC, ciclul tau menstrual va reveni la "cel normal" de dinainte de tratament. Multa sanatate.

2 răspunsuri:
| allison20 explică:

Am laut AC impotriva unei sarcini nedorite... inainte sa le iau, ciclul a fost regulat +/- 3 zile. Acum nu inteleg de ce imi intarzie, trebuia sa imi vina miercurea trecuta.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru allison20):

Singura explicatie posibila in acest caz s-ar putea datora unei dereglarei hormonale.