| porcarumadalina a întrebat:

am o întrebare.
La noi in bloc a decedat un bărbat si i-a fost găsită tuberculoză deschisă.
El locuiește la al 5 etaj eu la 3, nu am vorbit cu el niciodată sau avut contact.
Ar putea cumva sa ma molipsesc si eu cumva sau alți oameni?
Am vorbit cu niște vecini, ei mi-au spus sa stau liniștită, dar totuși nu mă lasă gandul asta.
Ar putea cineva sa imi ofere careva informații despre chestia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul imposibil sa te imbolnavesti de tuberculoza in cazul in care nu stai in preajma/imediata apropiere de bolnavul afectat de aceasta boala care chiar daca este molipsitoare, chiar si atunci nu se transmite chiar atat de simplu sau/si de usor. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu iei pentru ca nu ai avut contact cu el. De la etajul 3 la 5 circula destul aer, iar aerisirea e o modalitate de preventie.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te-ai gandit ca medicii stau langa ei, langa tuberculosi? Transmiterea tuberculozei se face aproape exclusiv respirator, prin picăturile mici de salivă eliminate de către bolnavul cu tuberculoză pulmonară prin tuse, strănut sau chiar vorbit. Boala nu se transmite prin contactul cu obiectele sau hainele purtate de bolnavul cu tuberculoza.
Deci, mai incet cu frica!

| porcarumadalina explică (pentru Salontanul):

Asta daca micile salive ajung pe piele, sau?