| tonyc7 a întrebat:

Intre un om care locuieste la casa (cu etaj, tip vila) si un altul care locuieste la bloc (intr-un apartament foarte spatios si luxos), pe care il considera lumea mai bogat?

9 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Omiti un aspect extrem de important: locatia.

Un apartament de 150 mp in Primaverii este in mod clar mai tare decat o vila de 300 mp in Prelungirea Ghencea.

| tonyc7 explică (pentru johnnny123):

In Primaverii sunt si multe blocuri si cladiri vechi, gata oricand sa cada la un eventual cutremur. Deci nu tot ce e in Primaverii e neaparat valoros!

| johnnny123 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu am spus ca in Primaverii nu sunt si cladiri vechi, dar chiar si in cele mai paradite blocuri din Primaverii nu gasesti nimic sub 2000 de euro/mp.

Ti-am dat doar un exemplu ca sa intelegi ca locatia este cel putin la fel de importanta ca spatiul in sine.

Daca nu intelegi importanta locatiei in domeniul imobiliarelor, este evident ca nu ai nici o treaba cu subiectul.

| gabicoo a răspuns:

Pe ala care are 1 milion de Euro.
laughing

| tonyc7 explică (pentru gabicoo):

Milionul de euro nu poate fi vizibil.
Alegem dintre chestiile vizibile.

| Lukasssz a răspuns:

Pe ala cu vila

| tonyc7 explică (pentru Lukasssz):

Si daca vila e una simpla, deci nu una supermishto care sa rupa gura lumii?

| Yuoia a răspuns:

Casa mare si goala, cu datorii la incalzire si electricitate?
Apartament mare cu datorii la gaz, electricitate si intretinere mai mari decat valoarea apartamentului?
Mai bogat e ala cu doua camarute la bloc dar fara griji. Ii cumpara copilului orice carte, il duce la orice expozitie, concediile nu le face cu credit, etc.

| FreddieM a răspuns:

Pe cel mai modest. Asta e adevarata bogatie. Dar daca e sa calculam bogatii din Romania dupa modestie, suntem cea mai saraca tara.
Cheers