| MissFashionPrincess a întrebat:

Buna ziua!
Am o intrebare referitoare la ceaiul verde. Am inceput de o luna sa consum in fiecare zi cate o cana de ceai verde, iar cam tot de o luna, am inceput sa am dureri gastrice destul de intense. Credeti ca ceaiul verde mi-a daunat? Din cate stiu, contine antioxidanti prin care detoxifica organismul, deci nu ar avea cum sa-mi dauneze, insa mama tot insista ca aceasta este cauza... Poate cineva sa ma lamureasca? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar, ceaiul verde detoxifica, dar creste secretia acida gastrica. Trebuie intotdeauna baut dupa masa si numai de persoane care nu au probleme gastrice. Poate agrava o gastrita preexistenta

| Maariiaa a răspuns:

Bună.

Ceaiul verde este foarte bun și este folosit de mult timp.
Bănuiesc că l-ai folosit pentru a slăbi sau pentru ați detoxifica organismul. Depinde și firma de la care ai luat ceaiul și depinde în primul rând de organismul tău.
Unele firme producătoare de ceai verde pun prea multe chimice și proprietățile naturale ale ceaiului verde. Organismul tău poate nu este pregătit pentru o detoxifiere.
Nu știu care este cauza, un doctor te va lămuri mult mai bine. După cum vezi, problemele de sănătate necesită consult medical.

Numai bine!

| costis a răspuns:

E de la ceaiul verde. Lasa-te de porcaria asta, e doar o afacere, nu ajuta la nimic. Nu cred ca ai varsta la care sa fii asa plina de toxine, si oricum asta mai mult dauneaza decat ajuta. Ca sa te dregi iti recomand un amestec din menta si fenicul, nu trebuie sa fie concentrat, si cred ca ajunge o cana pe zi. Ai sa te simti foarte bine, si sa stii ca menta e si detoxifiant.

| Kittynika a răspuns:

Daca il bei pe stomacul gol da, dauneaza, de la el ai problema.

| Ezyo a răspuns:

Mama ta are dreptare. Daca faci sport face mult mai bine decat orice fel de pilula sau ceaiuri, totul are o reactie adversa, depinde de organism.(propria experienta) happy