| RadZor a întrebat:

Buna happy As vrea si eu sa stiu ceva in legatura cu doua lucruri :
1. Ceaiul verde: De cate ori pe zi pot sa consum asa ceva, si in ce cantitati...adica eu de obicei beau seara pe la 9 o cana, in care pun 2 plicuri de ceai.
2. Lamaia: Aceeasi intrebare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tiko333 a răspuns:

Ceaiul verde are efect antioxidant si prin urmare poti bea cat vrei pentru ca nu iti face nciun rau. Iar lamaia ar fi bine sa o consumi moderat pentru ca are o aciditate mare si poate dauna stomacului. Funda?winking

4 răspunsuri:
| kiki a răspuns:

Se recomanda consumul unei cani de ceai verde pe zi, asta în cazul în care nu tii cura de slabire. În scop de reducere a greutatii este bine sa consumi 2-3 cani de ceai verde pezi, sa faci o pauza de 3 zile si sa încerci cresterea dozei. Ai grija însa la ceea ce afirmam mai sus, nu mari doza pâna la nivelul la care îti face rau. Si înca ceva, nu bea ceai verde mai târziu de orele 17 pentru e posibil sa provoace insomnii. De asemenea, când îti prepari ceaiul nu-l lasa la infuzat mai mult de 10 minute pentru a nu obtine o concentratie nociva. Ceaiul verde are rol energizant fiind recomandat în tratarea oboselilor cronice.Continutul sau în teina intervine în acest sens având un efect mai bun decât cafeaua. Atentie însa, consumul în exces poate duce la stari de nervozitate. Ceaiul verde a devenit celebru mai ales prin propagarea diverselor metode de slabit care îl aduc în prim plan pentru proprietatile sale diuretice si antioxidante dar si pentru continutul sau ridicat de vitamine precum: A, B, E, C si de fier, calciu, potasiu si fosfor.

| Robert a răspuns:

Poti bea cate cani vrei pe zi combinate, verde cu lamaie.Important este sa nu beai seara deoarece are efectul cafelei si te va tine treaza.

| IoanaTempah a răspuns:

Buna happy

1. Se poate consuma dimineata si la pranz pentru ca seara nu e bine sa il consumi deoarece contine cofeina happy.
2. la orice ora happy

| Doddel a răspuns:

Ioo
poti consuma ceai de 2-3 ori/zi dar sa nu consumi si seara deoarece o sa adormi greu e acelasi lucru ca si cu cafeaua seara.
Poti sa-ti faci o limonada si sa bei 1 pahar sau 2 pe zi