| anonim_4396 a întrebat:

Buna-ziua, am o intrebare va rog frumos. Nu inteleg ce inseamna urmatoarele denumiri si care este rolul lor in determinarea posibilelor afectiuni ale organismului: lactatdehidrogenaza(LDH); proteina C reactica; ASLO; acid antinuclear(titrare). Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc f.frumos pt.rasp.date.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

LDH este o enzima continuta in celule care creste cand sunt distruse celulele. Proteina C reactiva este o proteina care se sintetizeaza in inflamatiile acute. ASLO este un anticorp care indica o infectie (veche sau noua) cu streptococ de grup A. Anticorpi antinucleari sunt nsite anticorpi pe care organismul ii sintetizeaza impotriva propriilor celule in unele boli autoimune (de tip lupus eritematos sistemic). Practic detecteaza tendinta organismului de a se autodistruge.

| monicaclaudia a răspuns:

Lactatdehidrogenaza (LDH)
LDH ul este o enzimă regăsită în majoritatea ţesuturilor organismului, însă numai o mică parte este întâlnită în sânge.
Fiind conţinută de către celulele ţesuturilor, LDH este eliberat în circulaţia sanguină atunci când celulele sunt afectate sau distruse, din acest motiv, ţestul este folosit cu rol de marker general pentru afecţiunea celulelor.
http://www.medcenter.ro/......enaza-ldh/
Altă denumire: CRP
Definiţie şi caracteristici:
Proteina C reactivă (CRP) este o substanţă p
http://www.medcenter.ro/......-reactiva/
ASLO
Acest test masoara cantitatea de anticorpi produşi ca răspuns la o infectie recenta cu un streptococ.
Streptolizina O este o toxina, produsa de bacteriile streptococice, grupa A (Streptococcus pyogenes).

Anticorpii anti streptolizina O apar in sange in urma infectarii.
Analize din aceeasi categorie:
Anticorpi antifibră musculară netedă (ASMA)Anticorpi anticardiolipinici IgMAnticorpi heterofili - mononucleoză infecţioasă (latex)Taenia Solium - Anticorpi IgGToxacara Canis - Anticorpi IgM
este tot ceea ce am gasit in legatura la intrebarea ta sper ca am fost de folos