| liviunm a întrebat:

Buna ziua am o mare problema cand ies la wc ies cu scaunu cu sange care sunt cauzele cine stie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit nu e grav... Posibil sa ai hemoroizi interni sau o fisura anala in interior... Du-te la proctolog sau chirurg daca se intampla mereu. Nu produc moarte ambele dar daca ai una din ele si te face sa sangerezi dupa fiecare scaun poti ajunge sa ai anemie datorita pierderii de sange

| Alfred0703 a răspuns:

Hemoragie interna. Du-te la medic cat mai repede.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Alfred0703):

Nu e hemoragie interna, din moment ce iese afara cu scaunul, e o sangerare in portiunea terminala a t. digestiv, sau are hemoroizi
Dar da, la doctor cu el

| liviunm explică (pentru Uxellodunon):

Pastile ceva nu sunt de cumparat?

| Uxellodunon a răspuns (pentru liviunm):

Pastile iti ei dupa ce afli ce ai, asadar te duci la doctor, iti pune diagnosticul si iti zice ce tratament trebuie.
Daca ai hemoroizi scapi usor, daca e altceva probabil va trebui sa faci o colonoscopie, nu e ceva prea comod dar asta e cand ai probleme la Fundeni.
Nu-ti neglija problema, poate fi ceva care iti pune in pericol viata, du-te la doctor

| Uxellodunon a răspuns:

Daca sangele e rosu, e o sangerare in portiunea terminala a colonului ( colon sigmoid/rect/anus cea mai comuna cauza sunt hemoroizii

Daca fecalele sunt negre, se cheama melena si inseamna o sangerare gastrica sau intestinala, avand sange digerat. Daca sunt maro dar foarte inchise la culoare poate fi din cauza unei afectiuni hepatice/biliare si se asociaza cu icter (albul ochilor devine galbui)

Ar trebui sa mergi la doctor, daca ai constatat ca e sange probabil ai vazut rosu, deci probabil ai hemoroizi, sau vreo rana in colon sau rect