| marian2345 a întrebat:

Buna ziua! Am o problema de ceva timp, de fiecare data cand beau alcool si in cantitati mici de exemplu o bere doua mi se face rau, si in unele situati chiar vomit mai ales si daca fumez o tigara mi se face greata instant fata de inainte cand puteam sa beau o gramada 8 9 berii si daca o combinam cu alt alcool dabea mi se facea rau. De ce oare nu mai pot bea, oare sa fie ca am baut prea mult inainte sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Organismul respinge tot ce considera otrava, de aceea cand te imbeti iti vine sa vomiti, ai gatul uscat, vrea sa elimine cat mai repede alcool-ul, de ce te-ai forta sa bei daca ti-e rau.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta dovedeste ca :
- ori esti alergic la alcool
- ori ai ficatul afectat, foarte bolnav bolnav si nu poate procesa alcoolul.

Mergi al medic si fa-ti niste analize la ficat si o ecografie abdominala, ca nu-i bine deloc, ce ti se intampla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E felul organismul tau de a îți zice sa nu îl mai otrăvești.

| ioana748 a răspuns:

Sunteti norocos.
Organismul dumneavoastră reactioneaza la ce nu i face bine.
Asa ca daca organismul refuza, beti doar cat accepta.
Sanatate,

| KovacsB a răspuns:

Ficatul nu mai poate procesa alcoolul.
Adica e praf.

| Standt a răspuns:

Da, pentru ca ai baut prea mult. Organismul tau, in special ficatul, nu mai face fata.
Solutia e simpla: renunti la alcool. Chiar si la tigara.