| DaVà a întrebat:

Am observat astazi, mergand cu masina pe un drum ud, ca dupa cateva zeci de secunde, din cauza cantitatii mari de lumina reflectata, ca incep sa vad pete roz, care in ~2 minute, s-au extins pana tot campul vizual era in nuante de roz si rosu. Chestia asta a aparut iarna trecuta, tot in conditii asemanatoare(lumina reflectata de zapada), si daca e o zona luminoasa, iar vad pete roz, dar de mult n-au mai avut intensitatea asta.
Sa fie oare o sensibilitate la lumina, sau e ceva normal?
Mentionez ca uneori vad pete luminoase, "cercuri luminoase", pete colorate si fara a fi conditii de luminozitate sporita. Nu port niciun fel de ochelari, si nu cred ca am probleme de genul miopie/hipermetropie.
Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| lexi21 a răspuns:

S-ar putea sa fie o sensibilitate intr-adevar dar si din cauza oboselii. Oricum, poate fi si o problema grava(cineva cu simpome asemanatoare avea o umflatura in spatele retinei) deci iti recomand vizita la un specialist.