| RebbiRebi a întrebat:

Bună ziua, am primit ca tratament pentru acnee Doxiciclină 50 mg pe zi, iar când am ajuns acasă am observat că sunt capsule de câte 100mg.
As putea sa le tai cu o forfecuță ca sa iau 50?
Cu toate ca pe prospect spune sa nu fac asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Laura162 a răspuns:

Nu prea ai alternative, dar nu e tragic. In general, formularea sub forma de capsule are rolul de a proteja substanta de sucurile gastrice, de a evita distrugerea sau inactivarea ei, de aceea nu e recomandat sa o scoti din capsula. In cazul doxiciclinei, insa, e pentru prevenirea iritatiei esofagiene. Nu e distrusa sau inactivata si se absoabe bine chiar si fara capsula.

Deci, daca ai capsula, poti s-o tai cu o forfecuta sau cutitul sau pur si simplu s-o desfaci (dar cu grija, sa nu se imprastie pulberea). Daca ai comprimat, incearca mai bine cu cutitul.

Apropos de prospect, nu cred ca l-au actualizat pentru acnee. Dozele uzuale pentru efectul antibiotic sunt de 100-200 mg, dar in acnee se dau 50 mg cu efect antiinflamator si seboreglator, nu antibiotic (la doze asa mici nu apare). Chiar daca multi medici par sa creada ca functioneaza ca antibiotic in acnee, doxiciclina de fapt regleaza secretia de sebum, substanta aia grasa cu care se hranesc bacteriile (normale si patologice) de pe fata, deci practic le cam infometeaza.

ATENTIE! In timpul tratamentului cu doxiciclina:
1. Daca iei antiacide sau suplimente cu minerale (fier, magneziu, calciu, zinc, aluminiu), ia-le la 2-4 ore distanta de doxiciclina. Impreuna formeaza chelati si scade absorbtia doxiciclinice si, implicit, si efectul. Nu dispare de tot, dar e suficient ca se reduce. Se aplica si la lapte.
2. Foloseste crema de protectie solara. Doxiciclina e fotosensibilizant si risti sa te alegi cu arsuri sau pete daca nu folosesti SPF, mai ales in administrare prelungita. (Asta se aplica si la retinoizi, in caz ca dai si de ei in schema.)
3. Doxiciclina e hepatotoxica, deci evita pe cat posibil alte hepatotoxice. Inclusiv alcoolul. In acnee, in general, tratamentul se intinde pe cateva luni si e posibil sa ti se recomande la farmacie un hepatoprotector. Nu e chestie de target.

| RebbiRebi explică (pentru Laura162):

Mulțumesc frumos!
As putea sa iau cumva și un probiotic?
Farmacista mi-a zis sa iau, dar medicul mi-a spus ca nu am nevoie de ele.

| Laura162 a răspuns (pentru RebbiRebi):

Nu e neaparat necesar in cazul de fata, dar nici nu-ti strica.

In flora intestinala normala, ai bacterii si ciuperci, care traiesc intr-un echilibru. In momentul in care acel echilibru se strica, apar probleme gastro-intestinale (greata, balonare, diaree/constipatie) sau candidoza (Candida albicans e flora normala, dar cand bacteriile se imputineaza, e pe faza sa manance mai mult si se inmulteste excesiv si apare candidoza). Antibioticele nu actioneaza pe o singura bacterie, majoritatea ataca si acele bacterii bune, cele din flora normala. Astfel, pot distruge acel echilibru. Probioticele contin bacterii bune, care le repopuleaza si restabilesc echilibrul (atentie: probioticele nu se iau odata cu antibioticele tocmai ca sa nu le omoare antibioticul si pe ele; in general se iau la 1-2 ore distanta, preferabil cu 30 min inaintea mesei si se continua cateva zile dupa terminarea tratamentului cu antibiotic).

Doxiciclina neavand efect antibiotic la doza de 50 mg, nu ar prea trebui sa deranjeze flora normala. Prin urmare, nu e strict necesar probioticul, dar nici nu strica... in caz ca. Farmacista probabil a mers pe acel "in caz ca".

(De dragul discutiei, e de mentionat ca probioticele nu se dau doar preventiv in tratamentul cu antibiotice. Se pot da oricand e afectata flora normala.)

11 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Nu le poți tăia cu forfecuta ca se sfărâma, ori în palma, ori cu un cuțit pe masa.

| WhiteLife a răspuns:

Daca sunt cu eliberare prelungita, nu se poate. Poti lua o pastila de 100mg mai rar (la jumatate din timpul necesar pentru cele de 50), sau mergi inapoi la farmacie, arata-le cutia neinceputa si reteta si iti vor schimba sau iti vor da indicatii.

| RebbiRebi explică (pentru WhiteLife):

Cum adică cu eliberare prelungită?

| WhiteLife a răspuns (pentru RebbiRebi):

Sunt medicamente care contin mai multe doze de substanta, care se elibereaza treptat. Adica pot sa iau o pastila acum si efectul sa dureze 12h, este mai usor decat sa iau 3-4 pastile la intervale egale de timp in cele 12h. Insa daca sunt zdrobite acele medicamente, toata substanta va fi eliberata o data si nu e bine.

| Vântulalb a răspuns:

Capsule cu pulbere inauntru? Nu le poti taia, ca nu le poti doza.
Daca sunt tablete normale, le rupi cu mana in jumatate unde e un semn. Dar cel mai bine mergi la farmacie sa le schimbe sau sa te lamureasca de ce au dat asa.

| Laura162 a răspuns (pentru Vântulalb):

Cel putin pe piata romaneasca, doxiciclina exista doar sub forma de capsule in farmacie sau pulbere pentru preparate (dar sa fim seriosi, nu sunt multe farmacii care prepara si oricum nu prepara comprimate ca nu au aparatura necesara). Doxiciclina comprimate (tabletele normale de care zici) exista doar la farmacia veterinara. De-aia i-au dat capsule.

| Vântulalb a răspuns (pentru Laura162):

Cașetele vin din fabrica. Nu se fac in farmacii. Sunt mai usor de inghitit.

| Laura162 a răspuns (pentru Vântulalb):

Cine a zis ca se fac in farmacii casetele? Puteai intr-o vreme sa gasesti casete (goale) la depozite (n-am mai vazut de mult, nu cred ca se mai gasesc) si sa pui in ele in receptura, iar doxiciclina inca se mai gaseste pulbere. Asta nu inseamna ca se fac capsule de doxi in farmacie. Ziceam de pulbere pentru ca ziceai de schimbat capsulele... ori nu prea are cu ce.

Doxiciclina de pe piata, la momentul actual, e doar sub forma de capsule, indiferent de producator. A fost la un moment dat si sub forma de comprimate, dar nu se mai gasesti. Doxiciclina de uz veterinar exista sub forma de comprimate, dar, repet, e de uz veterinar si oricum e de 250 mg.

| Laura162 a răspuns:

Inca un detaliu, in caz ca nu ti-a spus deja dermatologul sau farmacista: un tratament pentru acnee complet include produs de curatare (gel de spalare), tratamentul propriu-zis, crema hidratanta si crema cu spf 30+ (le gasesti si combinate). Plus, grija la alimentatie daca vezi ca vreun aliment agraveaza.