| Ry0010 a întrebat:

Am pus o capcana cu lipici pt soareci si am pus o bucata de slanina. Cainele a venit si a mancat slanina, dar slanina era doar putin in lipici. O sa moara cainele? Va rog raspunsuri serioase. Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Nu stim daca o sa moara cainele, dar bagati in gura cainelui o lingura mare de smantana si mai dati sa bea multe lichide (lapte) cainele dvs. va scapa si va supravietui! Inca ceva, o noua metoda de prins soarece, pui pe jos o bucata de tabla sau o bucata de carton, o jumatate de nuca cu coaja si un borcan mare de 840 grame! Asezati nuca cu miezul spre interiorul borcanului sprijinindu-l gura borcanului! cand va veni soarecele, va atinge nuca si gura borcanului va cadea, soarecele ramane in interiorul borcanului cu coaja de nuca in interior sau in afara! Asa veti putea sa prindeti un soarecele viu blocat in interiorul borcanului si dimineata dati soarecele la pisici sa manance!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da lipiciul contine otrava, da!

| corbulalbrosu a răspuns:

Lipiciul respectiv nu este otravitor deci nu poate deveni nociv pentru sanatatea cainelui. In mod sigur nu-i va provoca cainelui nici macar o banala indigestie.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu are nimic cainele, lipiciul nu e otravit. unde ai vazut soarece sa manance lipici? Sunt capcane non toxice pentru imobilizare. Soarecii se prind cel mai bine cu o capcana clasica tip cusca. este f eficienta mai ales pusa la locul potrivit, sub pereti. Nu va luati dupa desene animate ca in capcana se pune branza sau alte prostii. Soarecele este un rozator de plante si cereale nu este carnivor. Deci paine, seminte, grau, nuca cojita etc.

| justanotheruser99 a răspuns:

Daca lipiciul pe care l-ai folosit e non-toxic, câinele tau e bine, daca nu menționează asta pe ambalaj du-l de urgenta la un veterinar.

| FaraNume77 a răspuns:

Data viitoare ai grija unde pui capcanele sau otrava pentru soareci. happy

| ScienceBlogger a răspuns:

Daca lipiciul este nontoxic este ok. Daca este depinde mult de cantitatea de otrava ingerata dar si de cat de puternica este aceasta. Cel mai indicat este totusi sa il duci de urgenta la medicul veterinar deoarece este in joc viata cainelui si ar fi păcat sa moara din astfel de cauze. Acesta o sa ii faca cel mai probabil o consultație,,,, iar mai apoi in functie de ce va descoperi ii va face o spalatura stomacala ori ii va da un tratament medicamentos ce ii va stârni reflexul de voma. Sper sa se mai poata face ceva pentru ca daca nu il duci rapid otrava ii va ajunge in sânge ceea ce poate fi mortal...iti urez noroc!