| bebytzyca a întrebat:

am rugamintea de a-mi spune daca in timpul contraceptiei si al alaptarii exista sansa de a ramane insarcinata? Am nascut pe 10 aprilie si dupa cele 40 de zile mi s-au recomandat cerazette pentru ca alaptam.Problema este ca pe data de 10 octombrie mi-a venit menstruatia si luna asta inca nu mi-a venit si ma cam pune pe ganduri. Vreau sa-mi spuneti daca in cazul acesta pot ramane insarcinata avand in vedere faptul ca nu am incetat sa iau contraceptivele pe perioada menstruatiei si de alaptat inca mai alaptez. Multumesc. O seara placuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zantedeschia a răspuns:

Eu una cred ca nu esti gravida, nu ai cum sa fi daca ai luat pastilele. Eu am nascut pe 15 aprilie si mi-a venit ciclu la 2. 5 luni dupa ce am nascut, am alaptat 5 luni si inca ciclu nu mi sa reglat. sunt luni in care imi vine de 2 ori, sunt luni in care nu mi-a venit, am niste dureri de cap ingrozitoatre, am calduri de mor. Succes

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg de ce ai oprit pilulele pe parcursul menstruatiei. Din cate stiu eu, Cerazette sunt 28 intr-o cutie, deci trebuie luate absolut continuu, fara nici o perioada de pauza. Practic daca nu le-ai luat corect, le-ai luat degeaba, ele nu te protejeaza. Asa ca da, daca ai luat Cerazette cu pauza poti ramane cu mare usurinta insarcinata.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu prea cred ca ai ramas daca nu ai uitat sa iei contraceptiile si cand alaptezi e putin probabil sa ramai asa repede gravida e o dereglare mai asteapta putin ar trebui sa iti vina in maxim o saptamana de la data de 10cum spui tu daca nu sau ai si alte simptome mergi la dr cat mai repede, poate nu sunt potrivite cerazette si trebuie altceva. stii ca anticonceptionalele luate pe termen lung dau tot felul de alte probleme cum ar celulita, vergeturile, bea multa apa ca sa poti evita aparitia lor pe cat posibil.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Draga mea eu alaptam, aveam ciclu si am ramas insarcinata. E bine sa faci un test de sarcina.

| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea., ca alaptyezi nu e pb poti ramiine insarcinata .cit despre anticonceptionale nu pot sa ti sp ceva sigur. dar. testul .se gaseste la farmacie nu? hai,, poate e alarma falsa. dra fa ti testul si pina la urma ce te costa un drum la medic?/? asta daca nu mai vrei un bebe asa repede,,., ok pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie.