| bebytzyca a întrebat:

am rugamintea de a-mi spune daca in timpul contraceptiei si al alaptarii exista sansa de a ramane insarcinata? Am nascut pe 10 aprilie si dupa cele 40 de zile mi s-au recomandat cerazette pentru ca alaptam.Problema este ca pe data de 10 octombrie mi-a venit menstruatia si luna asta inca nu mi-a venit si ma cam pune pe ganduri. Vreau sa-mi spuneti daca in cazul acesta pot ramane insarcinata avand in vedere faptul ca nu am incetat sa iau contraceptivele pe perioada menstruatiei si de alaptat inca mai alaptez. Am facut 2 teste de sarcina si au iesit negative amandoua. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De ce ai incetat sa iei contraceptivele pe perioada menstruatiei? Asa ti-a spus medicul? E foarte ciudat, fiindca Cerazette sunt 28 de apstile in blister si se iau fara intrerupere, pe toata perioada adminstrarii.
Oricum, testele de sarcina inca nu sunt sigure, azi e prima zi in care daca l-ai facut din urina de dimineata poate fi concludent. Mai repeta-l peste 3 zile. Tinand cont ca nu inteleg cum ai luat contraceptivele si am impresia ca le-ai luat gresit, ai putea fi insarcinata sau ai putea sa-ti fi produs o importanta dereglare hormonala luand contraceptive in mod eronat. Oricum, e cazul sa te duci urgent la ginecolog. Eu iti propun sa-ti faci o programare penstru vineri. Vineri dimineata fa test de sarcina din prima urina de dimineata si apoi du-te obligatoriu la ginecolog.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu exista nici o masura anticonceptional care sa aiba eficacitate 100%. Contraceptivele (cred ca la asta te referi prin contraceptie), au o eficacitate cam de 98%. Alaptarea, in mod normal, ar trebui sa opreasca menstruatia, pentru a impiedica o a doua sarcina la un timp atat de scurt (in timpul sarcinii se produce o depletie a multor elemente necesare fatului, iar o sarcina la un timp mai scurt decat timpul necesar refacerii depozitelor, fara profilaxia normala in aceste cazuri, poate duce la porbleme mamei in timpul sarcinii, avort spontan si rahitism fetal. Dar avand in vedere ca corpul uman nu e ceas elvetian, mecanisul asta de protectie poate sa fie deraglat usor de diverse elemente (printre care si anticonceptionalele, daca nu ma insel), si sa se produca menstruatie nomala.
Avand in vedere ca cele doua teste de sarcina sunt negative, sansele sa fi insarcinata sunt destul de mici.
Apropo, ai vorbit cu pediatrul daca poti sa folosi contraceptivele?

| psiholoaga a răspuns:

Alaptarea nu te protejeaza de sarcina, cunosc tinere mamici care au ramas insarcinate avand contacte sexuale neprotejate in timpul alaptarii, insa la tine nu cred ca e cazul, din moment ce ai luat anticonceptionale. Probabil corpul tau inca nu a reintrat pe linia de plutire in ce priveste regularitatea menstrelor.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Poti sa ramai insarcinata daca alaptezi. Ce se spune in general despre asta, devine aproape o poveste si atat. Multe mamici au ramas insarcinate in aceasta baza. Contraceptivele, de asemenea, nu sunt sigure in totalitate. Nicio metoda nu este considerata ca avand rezultate suta la suta. Mergi la un control medical. Doar acolo ti se poate confirma daca este sarcina sau nu. Multa sanatate!

| ina_4413 a răspuns:

Daca nu ai uitat sa iei pilula nu esti insarcinata, In timpul alaptarii in mod normal este amanoree(lipsa manstrelor), daca ai menstruatie este normal sa ai dereglari.LINISTESTE-TE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Poți rămâne însărcinată chiar dacă alăptezi. Alăptarea nu este o metodă eficientă antisarcină.
Deci, protejează-te!
Pa, pa.