| Moname a întrebat:

am nascut in urma cu 1 an de zile si de 9 luni de zile medicul meu ginecolog mi-a recomandat Cerazette ca metoda contraceptiva avand in vedere ca alaptez. Pana acum nu am avut nici un fel de probleme, insa de o luna de zile am o sangerare maronie ca o menstruatie. Ce ar trebui sa fac sa scap de disconfortul acesta? Trebuie sa schimb anticonceptionalele? Mentionez ca momentan am intarcat copilul definitiv. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Da, trebuie sa schimbi anticonceptionalul acum cand nu mai alaptezi --- medicul iti va recomanda unul care sa contina combinatii si de estrogeni nu numai de progesteron dupa un prealabil consult. Numai bine!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te inapoi la ginecolog, iti ba prescrie alte contarceptive de vreme ce nu alaptezi. Deseori Cerazette dau dezechilibre hormonale, mai ales daca intarci in timp ce le iei. Nu e grav, trebuie doar un consult ginecologic si sa ti se recomande alte contraceptive.

Abh
| Abh a răspuns:

Fa un control ginecologic, medicul iti va schimba contraceptivul cu siguranta.

| luiza a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un consult. Medicul iti poate spune de ce ai acea scurgere care nu este normala si care poate avea multiple cauze. schimbarea anticonceptionalelor nu te ajuta sa rezolvi problema. Mergi la ginecolog cat mai curand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma pricep dar pentru ce ei contraceptive? si mai ales cand alaptezi daca le ei pe cale orala? aceste nu ajung si in lapteiar sotul nu poate folosi el o metoda contraceptiva sa nu fii nrvoita sa inghiti buline?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A.am uitat.sa va traiasca copilasul, si sa fie sanatos si fericit.