| Rodica_Croitoru_1988 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Sotul meu de ceva timp crede ca este urmatit de SRI, ca toata lumea are ceva cu el si vorbeste cu cineva imaginar.
Nu accepta ca are o problema si cateodata devine agresiv verbal.
Nu stiu cum pot sa il ajut pentru ca dupa cum v-am spus mai sus nu accepta ca el are o problema de depresie sau poate chiar mai grava.
Va multunesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare mai degraba ca are paranoia, nu depresie. Il poate ajuta un psiholog, daca il poti convinge sa mergeti la unul.

| Adry05 a răspuns:

Trebuie convins sa mearga la psiholog, are nevoie de ajutor de specialitate, nu ai cu ce sa-l ajuti tu

| JackR a răspuns:

Nu pare depresie, pare O psihoza. Nu prea poti sa-l ajuti, are nevoie de ajutor de specialitate. Sau, intr-unul din momentele de luciditate, il convingi sa mearga la medic, sau il duci "fortat", cu ajutorul unor rude/prieteni sau al ambulantei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna ca vorbeste cu cineva imaginar?
Eu consider ca ar fi bine sa mearga la un medic psihiatru. Nu are cum sa fie depresie si nici paranoia, ci posibil schizofrenie paranoida, daca vorbeste cu persoane care nu exista.

| CdeMetal a răspuns:

Eu cred ca are nevoie de un psiholog, incearca sa il faci sa inteleaga.

| Cristine9595 a răspuns:

Din pacate nu ai ce face tu.Are nevoie de ajutor specializat..cat mai repede.

| Cristine9595 a răspuns:

Sau daca are un moment in care e mai bine, vorbeste cu el..afla de ce e asa.