| anonim_4396 a întrebat:

Sper din tot sufletul sa aveti timp sa cititi si sa-mi puteti raspunde la aceasta intrebare.
Am 15 ani si locuiesc in Spania de la 10 ani.
Ne-am gandit sa ne intoarcem in tara, dar am o mica problema.
Aici m-am ingrasat foarte mult.
Desi aici unele fete sunt tot asa, mai plinute, pe mine m-au umilit foarte mult in aceasta tara din punctul asta de vedere.
M-am ingrasat de cand am venit, dar in ultimul timp am mai slabit un pic (insa mai am de dat vreo 10 kg jos).
Problema este ca eu in Romania nu eram asa. Si, sincera sa fiu, imi este un pic frica.
Nu vreau sa fiu umilita chiar si in propia mea tara. Nu cred ca as putea suporta asta.
Stiu ca in Romania fetele sunt mai slabe, si nu vreau sa rada nimeni de mine.
Am slabit, dar acum nu pot decat sa ma mentin asa (uneori mai slabesc 1-2 kg, dar dupa aceea le iau din nou).
Nu prea am burta asa mare, problema mea sunt picioarele.
Medicii mi-au spus ca este din cauza stresului si al depresiei.
Oricat as manca acum, oricat sport as face, tot nu as putea sa slabesc (pana nu-mi revin).
Nu mananc mult, mananc normal, fara multa paine, dulciuri (foarte rar), grasimi...
Mi-am facut analizele si au iesit bine (macar stiu ca nu am nimic hormonal).
Am cazut intr-o depresie foarte profunda (din multe lucruri care mi s-au intamplat aici, in Spania) si nici nu am reusit sa ma adaptez inca.
Toata lumea crede ca daca ma intorc acasa, imi revin. Iar eu sunt sigura ca asa va fi.
Stiu ca nu se traieste ca-n povesti, dar macar sunt acasa, in siguranta. In Romania mereu m-am simtit bine, oricat de greu am trait.
Cat de importata este tara, poate doar persoanele care au stat prin strainatate pot sa-nteleaga.
In fine, imi doresc din tot sufletul sa ajung, dar ar fi oribil pentru mine sa mai rada lumea de mine chiar si in tara mea.
Si de aceea as dori sa-mi dati sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Wolfy5 a răspuns:

Gresit stresul, supararea, nervii nu trebuie sai ai cand mamanci pentru ca, chiar pui ceva pe tine si daca faci asta des te ingrasa tare. eu sunt ffff slaba, si am facut teste sa vad cum ma pot ingrasa (asta numai ca sa vad daca chair pot sa ma ingras nu pentru ca vroiam sa fiu mai grasuta p.s imi place sa fiu asa de slaba am numai 45 de kg la 15 ani si 170 ^^ si nu am probleme cu nimic nici ameteli sau boli din astea ), si odata pentru ca in ziua respectiva aveam nervi am mancat asa cu nervi pe care ii aveam si am pus pe mine 3 kg.>3> la mine asta e singurul lucru care ma ingrasa, cand mi-am revenit la normal adica n-am mai mancat cu nervi am slabit si am ramas constanta la 45 kg ^^ iar eu mananc fffffffff mult si nu mananc deloc regulat mananc aiurea cand mi-e foame mananc si mananc ce vreau, de dim ori ce ora ar fi mananc cate 3 sau 4 sandvisuri, apoi pe la pranz sau mai tarziu mai mananc si 2 portii de orice fel de ciorba mai mananc noaptea orice... si in timpul zilei mai bag si in mine cipsuri si alte prostii si nu ma ingras si nu fac sport regulat, mai fac sport dar nu asa des, mai mult ma joc basket sau fotbal...^^ da ce ma deranjeaza pe mine e inaltime q.q

revenim la problema ta ^^ daca tie iti face bine Romania intoarcete draga mea, si daca vrei sa nu rada de tine nu-i lasa fi atenta la ce spui si ce faci

Sper ca te-am ajutat ^^

4 răspunsuri:
| LucianP a răspuns:

Parere:stresu` nu te ingrasa. vrei sa slabesti? sa ai abdomen si picioare frumoase? Tine un mic regim, fa abdomene, pentru picioare alergare.altceva ce sa zic....eu vreau sa ma ingras dar.....nimiclaughing.la masa mananc cat 3 persoane si degeaba.dar, eu fac miscare cel putin2 ore pe ziwinking

| Pitzipoanca a răspuns (pentru LucianP):

Mda, hai sa ne laudam ce perfecte suntem. Parerea ta e gresita si nedocumentata. Stressul pe termen lung INGRASA. Mai citeste inainte sa debitezi prostii. Sau... crezi ca stii mai bine decat un medic?

| inlovewiththerainbow a răspuns:

Dacă cauza depresiei tale e așa cum ai zis, Spania, atunci cu siguranță întoarcerea în România îți va face mai bine. De vreme ce acolo nu te simți ok. Cât despre problema ta de greutate, sportul + regimul alimentar corect, ajută foarte mult.
În cele din urmă, dacă vrie părerea mea sinceră. De ai fi prietena cu care am copilărit, apoi nu am văzut-o mult timp, puțin mi-ar mai păsa de kg în plus, ba din contra, de faptul că mi-am recăpătat prietena.

| 01000001 a răspuns:

Va multumesc mult!
O sa-ncep sa iau tratament, asa ca este posibil sa scap de depresie in curand.
Mai ales daca ma si intorc in tara...
Nu o sa mai fiu stresata! happy
De obicei, din cate stiu, stresul poate ori sa slabeasca (nu mai ai pofta de mancare sau oricat mananci, nu se pune) ori sa ingrase (ai prea multa pofta de mancare sau oricat mananci, se pune).
Desi de obicei lumea se-ngrasa de la stres. Si din pacate acesta este cazul meu.
Oricum, sunt sigura ca in curand o sa-mi revin (si poate chiar inainte sa ma intorc in tara). big grin