| 30041983 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare vreau si eu sa fac un copil si nu stiu sigur daca mia esit analiza aceasta bine Citomegalovirus Anticorpi Igg pozitiv Citomegalovirus Anticorpi Igm 0.11.Afecteaza ceva copilului? Va rog mult de tot sa imi raspundeti la intrebare.Va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

IgG anticitomegalovirus au multe femei, semnifica o infectie veche, vindecata. Prezenta IgM insa indica o infectie activa. Nu face acum un copil. Asteapta 3 luni si repeta analizele. Daca IgM se negativeaza sau macar nu mai cresc, inseamna ca poti ramane linistita insarcinata, ca infectia s-a vindecat si nu va afecta copilul.

| bunicuta55 a răspuns:

Saitul,, sfatul medicului ''are fisier cu analize medicale.

| alexandruh a răspuns:

Apeleaza la medicul de familie, ca de asta este platit.
Daca nu ai incredere du-te la un specialist