| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare mai delicata si va rog sa raspundeti numa daca stiti raspunsul sigur. Am inceput sa iau anticonceptionale din ziua a 3 a menstruatiei. Vreau sa stiu din ce zi sunt protejata sau daca am gresit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Anticonceptionalele se incep din prima zi de menstruatie daca vrei sa ai protectie in luna respectiva. Se mai poate incepe tratamentul din a 5-a zi de menstruatie si atunci luna respectiva va protejati suplimentar. Nu stiu cine te-a sfatuit pe tine sa incepi din a 3 a zi, e clar ca nu un medic ginecolog.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ginecologul ti-a prescris asa, inseamna ac a avut anumite motive (probabil ai niste dereglari hormonale). este un mod neobisnuit de a incepe contraceptivele, de aceea ar trebui sa te protejezi luna asta, pana dupa urmatoarea menstruatie, fiindca ele isi pot indeplini mai greu rolul antoconceptional (presupun ca le iei mai mult pentru reglare hormonala, fara a tinti neaparat efectul contraceptiv).

| pirij a răspuns:

1 nu stiu raspunsul la intrebare dar vreau sa iti spun 1 daca ti-a venit menstruatia nu esti gravida asta-i clar si 2 foloseste prezervativul pentru ca nu neaparat te feresti de a ramane gravida dar pot iramane cu niste boli care te pot marca pe viata si iti pot distruge viitorul respectiv copilu pe care il vei naste cand vei vrea... nu cred ca tiar place ca atunci cand vei vrea sa ai copii copilul tau sa se nasca cu o boala doiar din prostia ta adolescentina...