| mady82 a întrebat:

Ziua buna, am o intrebare legata de anticonceptionale, de la 16 ani iau marvelon, si vreau sa stiu exact cand doresc sa fac un copil, cat de mult afecteaza anticonceptionale bebelul, si daca ma hotarasc sa raman insarcinata cat timp trebuie sa treca de ultima folie pentru a ramane insarcinata si a nu avea probleme cu sarcina.Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, am luat Marvelon 2 ani si nu am avut nici o problema, insa m-am lasat de ele de 3 luni si nu raman insarcinata! Trebuie sa te protejezi o saptamana de la terminarea ultimei foli cu prezervativ!

6 răspunsuri:
| yami a răspuns:

Am ramas insarcinata cu pastile cu tot...si am o minune blonda cu ochi albastrihappy.si am o prietena care nu a luat vreodata asa ceva si a nascut copilas cu Sindrom Down! .nu stiu cat de relevanta e povestea mea, dar cred ca pana la urma ce tie- scris...

| borsec a răspuns:

De regula anticonceptionalele nu are cum sa afecteze fatul si daca pastilele au fost prescrise de un medic atunci nu te-au afectat cred nici pe tine.
Timpul de refacere a ovarelor si a intreg aparatul reproducator dureaza cam 6 luni-1 an de la ultima folie, depinde f mult si de organism.

| cribus a răspuns:

6luni un an

| jolie_3446 a răspuns:

Trebuie sa treaca cel putin 3 luni de la ultima folie pana ramai insarcinata, insa cel mai bine stie un medic ginecolog.

| lost.in.rain a răspuns:

Depinde de tipul anticonceptionalelor si de organismul tau. Consulta un ginecolog.

| mady82 explică:

Iau pilulele de 10 pentru ca n mai am un ovar, iar medicul nu ma lasa sa le intrerup daca imi doresc sa patstrez celalalt ovar, asa ca nu am de ales, am crezut ca e o regula cu pilulele ca sunt cateva luni obligatorii, dar am inteles ca unele persoane au ramas insarcinate si cu pilule si nu au avut nimic, trebuie sa intreb medicul cel mai bine