| Florindiana310196 a întrebat:

Bună ziua. Am și eu o mica problema, am niște coșuri pe fata de care nu mai scap de ele, cu ce as putea sa ma dau sa dispară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principal e ok sa incepi cu un gel de curatare cu efect antiacneic(recomand de la farmacii, nu din supermarketuri sau DM), cu care sa iti cureti in fiecare dimineata si seara inainte de culcare tenul. Recomand si folosirea cremelor cu acelasi efect si un toner facial, precum si o exfoliere a tenului.
Al doilea pas ar fi sa ai grija la ce/cat/cum mananci.
Renunta la prajeli/grasimi/dulciuri/ fast food etc. si incepe un program in care sa mananci la ore fixe, cu gustari intre.
Altceva ce ar mai fi, sa nu iti mai atingi fata cu degetele/mana, se pot transfera bacteriile.
Nici sportul nu este exclus din ecuatie.

4 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Mergi la un dermatolog sa iti prescrie ceva, exact pe tipul tau de piele si spala-te pe fata mereu inainte sa te bagi la somn.eu folosesc spray cu apa termala, ma curat pe fata de 2-3 ori pe zi. poti incerca si tu gasesti la farmacie

| Donsavas a răspuns:

Încearcă crema cu zinc sau săpunul cu sulf. Dacă Nu, Mergi la dermatolog.