| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema, de curand mi-a aparut o carie intre dintii din fata, cei mari. tot avaseaaza, sunt afectati amandoi,... nu ma doare deloc. nu s-a umflat nimic, credeti ca daca merg la stomatolog, trebuie schimbati dinti, sau doar sa imi puna o plomba? dau funda cine da cel mai bun raspuns sad pliz

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| beatrice9849 a răspuns:

Ar trebui sa mergi cat mai repede la un medic stomatolog, asa poate trebuie sa-ti puna doar o plomba, dar daca mai stai asa iti poate afecta alti dinti si iti strici toata dantura si s-ar putea sa fie nevoie sa-ti puna altii! O plomba nu costa mult in comparatie cu cat iti ia sa-ti puna un dinte!

| iamSeBy a răspuns:

Iti curata caria, si iti pune o plomba. Stai linistit, nu e grav, dar trebuie sa te duci ca altfel o sa avanseze din ce in ce mai mult, si o sa arate naspa.