| AnaEm12 a întrebat:

Hey! De curand am vazut ca am intre dintii din fata ceva ce seamana cu o carie(cred ca e carie). Mama mi-a spus ca vrea sa ma duca la stomatolog, iar daca e carie imi pune plomba.Nu prea ma impac cu gandul.Pur si simplu ma incomodeaza.Ma nelinisteste faptul ca plomba se va vedea urat(ca un rest de mancare intre dinti).
Cum sa scap de "frica" asta? :s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TedoraTeo a răspuns:

Buna!
De ceva timp materialul pentru plombe este de culoarea dintelui. Exista cateva nuante dintre care ti-o va alege stomatologul pe loc pe cea care se aseamana cel mai mult cu dintii tai in asa fel incat sa fie insesizabila. Asta este partea buna. Partea proasta este ca datorita aducerii aceste tehnologii pretul unei simple carii variaza intre 70-130 RON.
Sper ca te-am ajutat. Chiar nu ai de ce sa iti fie teama deoarece nu se va observa!

| AnaEm12 explică (pentru TedoraTeo):

Mersi mult.M-ai linistit.Stiu cat costa, e mult dar fac orice ca sa nu se mai vada.happy

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Plomba nu se va vedea absolut deloc, nici cu lupa na-i sa stii unde este.