| Y 2 J a întrebat:

Buna ziua! Am si eu o problema la ochiul stang. De vreo 2 saptamani imi tot sa umfla pleoapa/sub ochi si dupa ce-l storc imi iese puroi.
Precizez ca numai la ochiul stang.
Un remediu ceva?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| shtephie a răspuns:

Mergi la oftamalogwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Cristary a răspuns:

Nu-l mai stoarce! Caci acela e ulcior! http://www.suntmamica.ro/Ulcior.html

| Andishor a răspuns:

Daca pleoapele incep subit sa se umfle, iar acest efect dureaza mai multe saptamani sau luni, este indicat a se cosulta un medic oftalmolog. Edemele pleoapelor pot fi cauzate de diverse afectiuni, cum ar fi:
1. Alergia: una dintre cele mai frecvente cazuri. In acest caz umflarea pleoapelaor este insotita de mancarimi, roseata si senzatia de "nisip in ochi". Cauza poate fi locala (datorita unor cosmetice, a fumului, ojei), sau generala (datorita unei alergii alimentare).
2.Conjuctivita: numita popular "urcior", este datorata unui microb si apare ca rezultat inflamatia pleoapei. Cu ajutorul picaturilor de Colir, sau a unguentelor cu antibiotice, aceasta inflemre trece in cateva zile.
3. Boli renale sau tiroidiene: sunt cazuri mai rare, numai medicul fiind cel care poate stabili un diagnostic.