| Derma a întrebat:

am un baietel de 7 luni diagnosticat la 6 luni cu dermatita atopica. Am schimbat laptele cu o formula hipoalergena si sunt foarte atenta sa nu ii dau alimente cu risc de a face alergii. Mentionez faptul ca am folosit locoid 3 zile si petele care le avea cand a fost diagnosticat au disparut ca prin minune si nu au mai reaparut. Folosesc pentru el un gel de dus si o crema de la Bioderma care ii face pielea foarte fina. Dupa aproximativ o saptamana in care nu am mai avut nici un fel de problema i-au aparut din nou pete rosii de jur imprejurul gatului zona in care inainte nu avea, lucru care m-a alarmat si care cu siguranta ii creaza din nou starea de disconfort pentru ca noaptea nu doarme foarte bine. Stiu ca dermatita atopica face sa reapara petele dar in idea in care eu nu i-am introdus alimente care sa determine asta, este normal? Multumesc anticipat pentru raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate face la o hainuta care nu este 100% bumbac, sau pe care nu ai spalat-o cu detergent special si nu ai clatit-o suficient (de 3 ori in masina de spalat sau in 7-8 ape daca speli de mana).