| HumptyBumpty a întrebat:

As avea o intrebare legata de dinti. Am varsta de 19 ani si as vrea sa stiu daca voi purta aparat, mai am sanse sa mi se indrepte dintii? Ce vreau sa intreb eu mai exact este, scad sansele de a se indrepta dintii cu varsta sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dispozitivele ortodontice fixe(cele cu bracket lipit pe dinte) se pot purta si la varsta adulta cu rezultate bune. Odata cu inaintarea in varsta, datorita cresterii densitatii oasoase si pentru ca dintii stau in os, deplasarile dentare se realizeaza mai greu si tratamentul va dura mai mult( comparativ cu varste sub 18 ani). De aceea, daca ti s-a indicat sa porti aparat dentar, nu amana--- tratamentul se complica, costul creste!

| darrio2007 a răspuns:

Sansele scad, normal.

| Lupoiudenisa a răspuns:

Nu cred ca iti mai poti salva dintii din pacate dar si santele scad.