| aleexxaanndrra a întrebat:

happy am 17 ani si vreau sa imi pun un aparat dentar.Am fost la ortodont duminica si mi-a spus ca trebuie sa imi scoata 2 dinti de sus (2 mandibule) sa aiba loc ceilalti sa se indrepte. E posibil sa imi scoata 2 dinti sanatosi si necariati? mai ales ca au radacina?! Am auzit de la altcineva ca in timp dintii se distantieaza si se vor vedea gaurile.O perioada vor arata bine 5 ani dar in timp nu cred ca vor mai arata asa bine. Daca o sa-mi scoata dintii e posibil sa raman cu sechele? adica am auzit la alte cazuri ca au ramas surzi...deoarece a umblat la nervii dintelui. A avut cineva aparat dentar dintre voi? si daca da a fost nevoie de extractie a dintiilor pentru a se indrepta? Ortodontul a mai spus ca mandibula de sus e prea mica pentru nr de dinti pe care ii am si nu vor avea loc dintii sa se indrepte dar el va astupa gaurile in timp...Sunt foarte speriata el vrea sa imi faca 2 extractii intr-o zi.Nu stiu daca voi suporta durereasad Va rog sa va dati cu parereahappy

2 răspunsuri:
| boogbv a răspuns:

Ce legatura au dintii cu urechile? Mai bine intreaba doctorul daca trebuie neaparat sa-ti scoata dintii si de ce!

| Gugeanu_Iuliana_1992 a răspuns:

Buna! Din cate stiu eu nu pot fi proocate sechele din cauza extractiilor dentare deorice fel si durerea este un mit doar daca nu te confrunti cu una din situatiile:
1. Anestezia nu ''tine'' sau nu e reusita
2. Dintii pot fi cu radacina sudata in maxilar
3. Dinti pot fi cu divergente si curbe(informa de ancora)
4.''Dintii'' sunt molari de minte
In concluzie in majoritatea cazurilor extractiile dentare nu ar trebui sa fie dureroase dar eu iti sugerez sa ai incredere in ortodontul tau si daca totusi ai dubii ai putea sa te consulti cu el... Sper ca te-am ajutat happy