| apigold a întrebat:

As dori sa deschid un subiect ma intereseaza produsele apicole si este o controversa in ce priveste mierea si lichidele fierbinti, adica daca punem mierea intr-un lichid mai cald de 40 grade celsius ar fi toxica, voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| marianvranceanul1 a răspuns:

Pai mierea la peste 38 grade Celsius nu rezista.Se descompune si cred ca devine toxica.E ca cu uleiul folosit.

| apigold explică (pentru marianvranceanul1):

Imi face placere ca lumea e interesata de subiect! Daca aveti si alte pareri sau ati citit pe undeva va rog sa-mi scrieti, poate asa ajutam multa lume care nu e in tema cu subiectul.

6 răspunsuri:
| DraudeS a răspuns:

Da..ar cam fi. Ba nu, nu prea...sau..da..cre..nu.

Ce legatura are asta cu sanatatea?
Cauta un chimist.

Sanatate!

| apigold explică (pentru DraudeS):

Cred ca are mare legatura cu sanatatea cred ca toti folosim mierea in ceaiuri calde, cafele, unele mancaruri, si in altele deci cred ca e important.

| apigold explică (pentru DraudeS):

Cred ca are mare legatura cu sanatatea cred ca toti folosim mierea in ceaiuri calde, cafele, unele mancaruri, si in altele deci cred ca e important.Nu odata l-am auzit explicand acest adevar la fiecare aparitie TV a prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, Directorul Institutului de Cercetari Alimentare.

| IonutDX a răspuns:

Http://www.cristelageorgescu.ro/miere-ceai-fierbinte-toxic/01/2011/

cand aveti dureri in gat si ar trebiu sa consumati ceai fierbinte cu miere si lamaie utilizati miere+lamaie sau apa calda+ardei iute sau otet+ardei iute

| apigold explică (pentru IonutDX):

Pe vremuri asa se facea ai dureri in gat? ceai fierbinte cu una alta dar s-a dovedit stiintific ca lichidele calde nu sunt bune pentru gatul inflamat omoara anticorpi si fac mai mult rau decat bine.Ideea e sa bem lichide nu foarte calde si sa nu distrugem vitamina C din lamaie si TOT CE E BUN DIN MIERE!