| anonim_4396 a întrebat:

as vra sa imi spuneti daca am folosit anticonceptional RIGEVIDON, an facut pauza de 7 zil, am inceput o noua folie, am luat 6 pastile dupa care am uitat sa iau seara, am luat urmatoarea pastila ca asa scrie in prospect, urmatoarea seara iarasi am uitat am facut la fel, dar mi-a si venit ciclul, ati putea sa imi spuneti cam ce ar putea si daca sa continui folia

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ti-a venit ciclu, ci o sangerare anormala cauzata de administrarea abuziva si fara discernamant a pastilelor. In mod normal, tu nu esti capabila sa-ti asumi responsabilitatea de a lua pastile si ar trebui sa folosesti alta metoda contraceptiva (se considera acceptabil sa uiti o pastila la 8-9 luni). Nu cred ca esti insarcinata, dar cred ca te-ai dereglat rau de tot. Mergi la ginecologul care ti-a recomandat pastilele pentru tratament de oprire a sangerarii (am intalnit o femeie care a sangerat vreo 3 luni dupa o asemenea intamplare, pana a cazut pe strada). Dupa aceea, in mod normal, 6 luni nu ai voie sa iei contraceptive orale, pentru a intra din nou in normal si, dupa 6 luni, daca te simti mai responsabila, poti reincepe sa iei contraceptive.

soothe
| soothe a răspuns:

Eu as zice sa intrerupi totul astepti sa iti vina ciclul si incepi de la inceput. Intre timp folosesti alte metode contraceptive. Altfel risti pe pielea ta.