| Gangsta43 a întrebat:

Buna ziua as vrea sa merg la judo dar cand am intrebat antrenorul a spus ca daca vreau sa ma apuc de judo o fac pe raspunderea mea sunt putin ingrijorat ma tem ca mias putea rupe mana sau altceva vreau sa stiu daca judo este un sport periculos dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Orice sport are riscurile lui si e corect ca antrenorul sa spuna cursantilor ca nu poate raspunde de accidente, dar daca respecti instructiunile si nu faci vitejii la antrenament, esti atent si precaut, nu ar trebui sa fie o problema orice sport.

| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu cred sa fie mai periculos decat fotbalul,adevarat in judo mai toate elementele au prize, aruncari, caderi...si cand mergi pe strada poti avea o entorsa happy

| Bogdim0t a răspuns:

A spus că e pe raspunderea ta fiind un sport de lupte! Orice antrenor face asta, nu-ți fă griji laughing doar că într-adevăr, alegerea e în minele tale, trebuie să iei în considerare ce o să faci acolo. Fac judo de 2 ani și îți spun că e foarte distractiv (dacă îți place ce faci) la început probabil e mai greu de înțeles dar nu-ți fă griji că e fain. Ia în considerare că o să trântești și o să-ți iti trânteli de la colegii tăi, dar ăsta e judo

| MirelaMirela a răspuns:

Daca infeti caderile adica inveti sa cati o sa fie ok dar la procedee tresafi putin in priza adica cand cazi sa nu cazi sa te ranasti pui mana pe saltea cand cazi casa mai adenuete oricum apucate e un sport ff frumos sper ca te-am ajutat

| Elena_Lavinia_1997_D3x5 a răspuns:

Judo nu este un sport periculos ca alt sport gen karate.Nu iti face griji atata timp cat faci procedeele corect. Bafta!