| SandraElla a întrebat:

As vrea sa scap de urmele lasate de cosuri si as dori sa stiu ce tratament imi recomandati. Care este cel mai sigur si cel mai putin riscant (am auzit ca unele tratamente cu laser pot lasa cicatrice pe fata si categoric nu vreau sa risc cu asa ceva). Cicatricile mele sunt putin adanci si rosiatice in zona obrajilor. Si as dori sa stiu cam cat costa intregul tratament si ce medic dermatolog din Bucuresti imi recomandati. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Cicatricile indiferent de originea sau de vechimea lor, pun probleme celor care le au, probleme mai ales de natura estetica. Cybele Scagel, datorita formulei sale unice bazate pe extracte din plante si silicon derivat, este un tratament comod si fara durere, cu eficacitate demonstrata clinic.
Ce este Cybele Scagel?

Cybele Scagel este un amestec de extracte din plante si silicon derivat care a fost demonstrat stiintific ca intensifica procesul de vindecare a cicatricii, catifeleaza si uniformizeaza tenul.

Cybele Scagel vindeca cicatricile noi si vechi provocate de: acnee, arsuri, interventii chirurgicale, accidente, dermabraziune, hiperpigmentare.

Alte indicatii:

* ingrijire piele iritata dupa radio-terapie sau exfoliere
* reducerea de mancarimi
* tratarea tenului uscat
* reducerea petelor de pe piele

Cum functioneaza Cybele Scagel?

Stimuleaza producerea echilibrata de colagen. Accelereaza homeostaza de tipul I si tipul III si opreste transformarea micro-fibrocitelor mature in miofibroblaste, care este tipul de celula cunoscut ca fiind asociat cu cicatricea de tip cheloid, intarita.

Ce contine Cybele Scagel?

Formula pe baza de extracte din plante - ceapa 12%, centella asiatica, aloe vera, floare de dud, tamarin, alantoina, vitamina E si Hidroxyprolisilane C (silicon derivat).
http://www.i-medic.ro/articole/cybele-scagel-inovatie-terapia-cicatricilor

| SandraElla explică (pentru doctoressa):

Va multumesc mult pentru raspuns! Sper sa fie buna aceasta crema pentru ca am inceput sa-mi pierd speranta in orice sad. Si cam cat timp ar trebui sa folosesc aceasta crema pentru a se vedea rezultate? Mentionez ca cicatricile mele au cam 1-2 ani si tare m-as bucura sa nu se mai vada asa adanci sa fiu si eu un om normal ca inainte, sa nu mai stau sa folosesc fond de ten de fiecare data cand ies din casa, este chinuitor pentru mine. O zi buna va doresc!

| Estera123 a răspuns:

Buna! Eu nu sunt medic dermatolog, dar sunt consultant la un Centru Wellness din Bucuresti. As putea sa te ajut cu problema ta si sa iti dau mai multe detalii daca ma contactezi cu un mesaj sau un mail la gabriela.pandele@yahoo.com