| paulpaul132 a întrebat:

Astazi am sustinut Medicina Muncii pentru angajare, a 2-a oara (am fost cu 3 zile in urma si mi-a iesit la EKG "rezultat nemaiintalnit"). Iar astazi am primi un rezultat neasteptat, nu ma pot angaja deoarece sufar de "Tahicardie" si "Hypertensiune" (M-a trimis si la Endocrinologie)
LA 20 DE ANI!
Am facut 3 teste EKG astazi si la ultimul m-a lasat sa stau intins in pat 15min, m-a pus sa respir ritmic si cel mai bun dintre teste a fost de 159 BP 141 HR (nu stiu la ce se refera HR)
Am trimitere catre medic specialist cardiolog dar nu prea am bani sa ma tratez, nu sunt asigura medical din moment ce nu lucrez si nu stiu ce sa fac.
(Am toate sinomptomele, dureri in zona inimii, stari de ameteala, lipsa de puteri in mod neregula, cand depun efort para inima se chinuie sa isi adapteze ritmul pentru cateva minute, iar uneori simt o senzaie ciudata, parca isi schimba ritmul, adica pentru o secunda sau doua nu bate regulat, are intarzieri si dupa isi revine).
IMI E PUSA VIATA IN PERICOL DACA NU MA TRATEZ?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Incearca sa renunti la energizante si mai ales la 3in1 si mergi la un medic cardiolog. In cabinetele private poti sa faci un consult contra-cost, nu trebuie neaparat sa fii asigurat.

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Pulsul si tensiune este foarte posibil sa fi crescut pe moment datorita conjuncturii in care te aflai. Asta nu inseamna ca esti bolnav.
Acolo unde ai fost, era personal medical calificat sau vreun Dorel care se da drept cadru medical?
Unei persoane i se efectueaza EKG numai dupa ce a stat in repaos fizic 10-15 minute. Este valabil si pentru masurarea tensiunii arteriale. Nu se masoara imediat dupa depunerea unui efort ca de exemplu dupa alergat, urcat scari etc.

Esti cumva supraponderal sau sedentar?

| paulpaul132 explică (pentru nicu991):

Clinica privata, in parteneriat cu Selgros (unde urma sa ma angajez)
Deci era profesionist cel mai probabil!

| paulpaul132 explică (pentru nicu991):

Salut Nicu, nu sunt supraponderal, am 65 kg la 1.78m
sedentar doar in ultimul timp 1-2 sapt, in rest am fost mereu activ, pedalat, alergat, innoat, dar de 5 ani am problemele enumerate mai sus si nu m-am incumetat sa merg la un control.
Ideea e ca anul trecut am plecat intr-o avenura cu 2 prieteni am traversat 5 munti pe biciclete, totalul a fost de 1170km in 16 zile si nu am mai avut nici o problema cu inima, nici ameteli cand luam prin surprindere inima nici durere, nici palpitatii
In ultimul timp, am consuma si foarte mult 3in1 si periodic energizante cam de 4 luni lucrez pe comunitate si aveam nevoie

Din cate stiu efectul energizantelor nu este permanent

| nicu991 a răspuns (pentru paulpaul132):

Incearca sa renunti la energizante si mai ales la 3in1 si mergi la un medic cardiolog. In cabinetele private poti sa faci un consult contra-cost, nu trebuie neaparat sa fii asigurat.