| Laurentiu_Calin_1994 a întrebat:

am fost recent la spital pentru ca sunt bolnav de pleurezie, boala ce este in curs de vindecare, am fost la spital pentru ca m-am trezit cu o stare de rau, palpitatii, ameteala stare de greata. La spital mi s-au facut toate investigatiile necesare, analize, ekg, ecografie la inima, radiografie la plamani toate iesit cu rezultat bun deci nu sufar de nici o afectiune cardiaca, dar de doua saptamani pulsul meu este mult peste 100 tot timpul. Nu fac miscare, nu depun efort, stand in pat am pulsul marit in general intre 110-125bpm si uneori stari de slabiciune, ameteala stari de lesin, imi poate apune cineva daca o mai trecut sau trece prin aceste stari poate imi da si mie un sfat cum sa ma linistesc, cum sa imi reglez ritmul cardiac sau daca este periculoasa aceasta stare pe care o am, daca imi poate pune viata in pericol? Astept mesajele voastre, va rog fara siteuri de citit articole ca am citite 3 pagini de siteuri din google, multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bataile neregulate ale inimii sunt cauzate de infectia de la plamani si pana nu te vindeci, nu pot revenii la normal.
De altfel nu-i nimic de ingrijorat cu aceste batai neregulate, atata vreme cat s-a confirmat ca-i sanatoasa si nu ai boli de inima.
Singura ta problema de sanatate, extrem de serioasa este pleurezia, care trebuie sa o tratezi cu seriozitate, maxima.
Cat priveste covid, stai departe de lume si infectie, pentru ca ai sanse minime sa supravietuiesti, daca te infectezi cu virusul asta, mai ales ca inflameaza si ataca plamanii, care la tine sunt deja bolnavi.
Nu uita: mananca foarte bine si dormi mult.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti un inconstient. Nefacand testul si esti infectat poate fi caz penal. Mai ales daca imbolnavesti pe altii.

| darrio2007 a răspuns:

Din greseala raspunsul era pentru cealalta intrebare a ta. Il poti lua in considerare. Dar vad ca te cam contrazici singur. Ai fost internat pentru diabet sau pleurezie?

| Violleta2022 a răspuns:

Pleurezia este o problema de sanatate foarte serioasa, care te poate lasa cu sechele la plamani, pe viata.
Nu vad sa ai vreo afectiune cardiaca, dar lipsa de vlaga, oboseala excesiva sunt efectele pleureziei.
Tensiunea arteriala marita este prezenta din cauza infectiei din corp, in cazul tau, pleureziei.
Odata ce corpul se va vindeca, cu foarte mulat odihna si hrana multa si sanatoasa (bogata in vitamine si minerale), tensiunea arteriala isi va revenii, tin timp.
Starile de lesin si ameteala sunt date de boala!
Sub nici o forma nu ai voie sa faci efort fizic sau sa pierzi noptile. Culcarea trebuiei sa fie la 9 seara cel mai tarziu si sa dormi 10-12 ore pe noapte, ca corpul sa beneficieze de toti hormonii care se produc noaptea si de odihna de calitate, ca refacerea sa se poata intampla in urmatoarele 6 luni, nu sa te tina 2-3 ani.
Nu ai voie sa bei alcool si cafea si nu ai voie sa stai in preajma fumatorilor, sau sa fumezi tu.

| Laurentiu_Calin_1994 explică (pentru Violleta2022):

Test covid am facut de doua ori, pleurezia e in curs de vindecare s-a retras o buna parte din lichid, nu de pleurezie imi fac eu griji, imi fac griji de bataile neregulate ale inimii

| Laurentiu_Calin_1994 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult pentru raspuns, vreau sa precizez ca pulsul meu bate intre 110-125 csm asa, am un aparatel pe care il pun pe deget si imi arata pulsul si oxigenul, de covid nu imi fac griji in afara de mersul la spital de zilele trecute nu ies din casa decat in fata casei uneori pentru putina miscare si aer curat, multumesc pentru ajutor!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Laurentiu_Calin_1994):

Bataile neregulate ale inimii sunt cauzate de infectia de la plamani si pana nu te vindeci, nu pot revenii la normal.
De altfel nu-i nimic de ingrijorat cu aceste batai neregulate, atata vreme cat s-a confirmat ca-i sanatoasa si nu ai boli de inima.
Singura ta problema de sanatate, extrem de serioasa este pleurezia, care trebuie sa o tratezi cu seriozitate, maxima.
Cat priveste covid, stai departe de lume si infectie, pentru ca ai sanse minime sa supravietuiesti, daca te infectezi cu virusul asta, mai ales ca inflameaza si ataca plamanii, care la tine sunt deja bolnavi.
Nu uita: mananca foarte bine si dormi mult.