Întrebare recomandată | NiculaeClaudiuAndrei a întrebat:

Buna ziua, cand se foloseste dusul bucal inainte sau dupa ce ma spal pe dinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dusul bucal este o actiune complementara perierii dintilor. Deci se foloseste dupa periere. Eu, sincer, fac inainte de masa de dimineata pentru a scoate depunerile de peste noapte, mananc si apoi ma spal pe dinti si fac din nou dusul bucal. Seara numai dupa periere.

| NiculaeClaudiuAndrei explică (pentru Salontanul):

Adică mă pot spala inainte de periaj(adica de spalatul pe dinti)?

| Salontanul a răspuns (pentru NiculaeClaudiuAndrei):

Te poti spala de cate ori vrei. Este indicat mai ales dupa ce manaci pentru inlaturarea resturilor alimentare la care nu ajunge periuta. Ti-am spus: eu o fac si inainte de masa doar dimineata.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand vrei, nu cred ca are relevanta

| Frank51 a răspuns:

Depinde ce ai mancat. Uneori ai chestii intre dinti pe care periuta nu le poate scoate, si atunci e mai bine sa dai cu dusul bucal inainte de periuta.

| carevaescu a răspuns:

Nu conteaza. E recomandat sa faca parte din rutina de igiena orala, adica inainte sau dupa ce te speli pe dinti.

| ionel_nutu a răspuns:

Salut!

Depinde de rutina ta, insa recomandarile anumitor stomatologi este sa fie folosit inainte de periaj. De ce? Spun ca scoti resturile de mancare si posibil sa ma ramana pe undeva si apoi sa le poti scoate cu periuta.
In final, depinde cum doresti tu.
Spor!