| yoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyoyo a întrebat:

Buna ziua!
Credeti ca polenul si propolisul ajuta la eliminarea pietrelor de la rinichi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Eu am in fiecare an probleme cu pietrele si nisipul de rinichi.
O doamna mai in varsta mi-a recomandat odata sa beau cantitate mare de CEAI de COADA CALULUI, concentrat.

Rezultatul?
La ecograf mi-au gasit piatra de 8mm (!) in vezica, eliminarea caruia este extrem de dureros si chiar aproape imosibil la barbati. Am fost propus la CT pentru localizare exacta, urmand o operatie laparoscopica.

Mi-am adus aminte de indicatiile doamnei, am baut intr-o zi 3 litrii de ceai, au disparut durerile, iar peste doua zile n-au mai gasit nici urma de piatra la ecograf!
De atunci am recomandat si eu la mai multi si fiecare a fost multumit de rezultat.

Iata metoda:
- Se cumpara o cutie de ceai COADA CALULUI. Costa 5-6 lei si se gaseste in farmacii, fara reteta.
- Se pun 2-3 litrii de apa la fiert. Cand apa fierbe, se ia de pe foc si se pune cei la oparat. Cantitatea se masoara cu "palma, cu varf" sau "pumn cu varf" (cat putem lua in mana), pentru fiecare litru cate una (la 3 litrii de apa trei pumni).
- se amesteca cu o lingura, se pune capac si se lasa sa se raceasca la temperatura camerei.
- se trecoara intr-o cana si se bea NE-INDULCIT, (fara zahar! ), cat mai mult posibil, chiar fortat, cat putem, pana ce se termina complet ceaiul (preferabil intr-o zi, pe nemancate).

Dupa terminarea celor 3 litrii am scapat de pietre si de nisip, acestea fiind dizolvate de ceai!
Tratamentul este valabil pentru ambele tipuri de sedimente (oxalati si calcinati).

Sanatate buna!

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu daca ajuta dar din practica ceaiul de patrunjel ajuta. Este un leac pe care-l stiu de la strabunica mea care era "doftorul" satului.

| CuriousStuff a răspuns:

Cred ca intr-o anumita masura si daca bei apa si crezi ca te vindeci e posibil sa te vindeci. Placebo.
In rest nu exist studii care sa confirme sau sa infirme ca polenul sau propolisul ajuta in problemele de sanatate. Daca vrei sa risti sa nu iei medicamente si sa te bazezi doar pe polen e decizia si responsabilitatea ta daca se intampla ceva.
Multa sanatate.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Ceaiul de matase de porumb este bun pentru pietre la rinichi, tratament de lunga durata, mesteacanul si mugurii de pin sunt ceaiuri renale eficiente, apa multa dar asta cred ca stiai.
Sucurile de legume sunt de ajutor morcovi si castraveti in special, apa fierbinte cu zeama de lamaie, nucile crude sunt bune. Polenul si propolisul sunt mai mult pentru infectii.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Multa bere Silvia, sa bei trei doze de bere timp de 2 saptamani si o sa elimini. Matusa mea asa a facut.

| Marina_Daniela_1992 a răspuns:

Berea e sanatoasa, ajuta mult la eliminarea pietrelor. Are beneficii. Poti sa bei bere si fara alcool, de care este. Bere cu alcool sau fara alcool cum vrei.