| anonim_4396 a întrebat:

cum se poate rezolva fobia scolara? m-am mutat la alta scoala de vreo 4 zile, si in fiecare zi plang la scoala..am citit pe net si cica se numeste fobie scolara.din cate am inteles nu se rezolva prin medicamente.dar macar ceva calmante sau ceva care sa ma faca macar sa nu mai plang? imi este si frica ca nu ma descurc la profilul la care m-am mutat (filologie) ..am fost la stiinte sociale

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Pufosibila a răspuns:

Cred ca primul pas pe care te sfatuiesc sa faci este sa discuti cu parintii ta despre asta, pana la urma ei sunt cei care iti vor binele in totdeauna. Nu sunt sigura ca ai fobie scolara, poate ai pur si simplu depresie, iti faci prea multe griji pentru luceu, atata timp cat iti plac limbile nu o sa ai nici o grija la filo. Cred ca ti-e foarte greu prin ce treci acuma: faza cu mutatul, dat nu trebuie sa te ingrijorezi atata, gandeste-te la lucruri care te tin departe de toate problemele, toata depresia si ingrijorarea, fi stamana pe tine si incearca sa rezolvi problema de la sine. totul tine la cum gandesti,
Mult succes in continuare, sper sa reusestiwinking sa treci peste toate astea dar orice va fi, sigur o vei rezolva!

| Pufosibila a răspuns:

Tai, liceu, stapana* scuze de greseli, am scris in graba big grin