| Nikolaus a întrebat:

Eu as vrea sa intru la liceu la profilul științe ale naturii. Daca e sa nu intru si intru la stiinte sociale sau filologie as vrea sa ma transfer. Am auzit ca trebuie date niste "diferente". Sunt niste teste din cate am inteles. De unde iau eu materia care s-a facut la clasa daca eu nici macar nu am facut?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

"Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai dupa primul semestru, daca media lor de admitere este cel putin egala cu media ultimului admis la specializarea la care se solicita transferul"--- vezi extrasul din ROFUIP :http://liceulbogdanvoda.files.wordpress.com/......rofuip.pdf

Nu vei da nicio diferenta dar este probabil ca scoala primitoare sa nu-ti aprobe tranferul pentru ca, fie au clasele complete ( 30 elevi), fie ca media ta de admitere este mai mica decat cea a ultimului admis la acea clasa.

| Nikolaus explică (pentru alessia5158):

Pai stai ca nu are logica. Daca eu nu am intrat la stiinte ale naturii nu am intrat pentru ca am avut medie mai mica ca toti ceilalti 28 elevi asa ca am intrat la urmatorul cod pus de mine si anume filologie. Automat daca intru acolo am medie mai mica ca toti ceilalti de la SN deci care e logica?

| alessia5158 a răspuns (pentru Nikolaus):

ROFUIP-ul este facut "cu logica" --- sa previna transferurile masive a celor din clasa a 9-a laughing Iti poti inchipui ce s-ar fi intamplat daca respectiva prevedere nu ar fi fost inclusa in regulament!

3 răspunsuri:
| LSMM a răspuns:

Te poți transfera după ce trece primul semestru...sau nu neapărat.