| Deea092 a întrebat:

Daca ai aflat de curand ca suferi de glanda tiroida de la care te ingrasi si incepi sa iei tratament, o sa incepi sa slabesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Doar daca este insotit de o dieta alimentara adecvata si sport. Doar tratamentul singur nu conduce la acest lucru.

| Holy2010 a răspuns:

Modificarile hormonale datorate bolii tiroidiene predispun la ingrasare dar nu tiroida iti baga pe gat mancarea sau te determina sa nu faci miscare. Raspunsul este nu. Fara sport si dieta nu ai sa slabesti.

| oblivion96 a răspuns:

Da,de regulã ar trebui sã ajungi la o greutate normalã, atât prin tratament cât și prin regimul alimentar pe care îl implicã.
Cunosc cazuri, dar care au avut de slãbit și prin tratament au ajuns la o greutate normalã. Oricum despre asta ar trebui sã-i ceri medicului mai multe informații.El te va ajuta mai mult în aceastã privințã.