| Bubi9530 a întrebat:

de aproximativ 2 luni eu si partenerul meu ne confruntam cu o problema in zona intina, la inceput au fost usturimi si iritabilitate, partenerul meu prezentand si niste pete rosii pe capul penisului, am fost la medic si ne-a recomandat tratament cu tinizol 2 pe zi timp de 3 zile dar nu a trecut...sintomele s`au schimbat putin, senzatia de usturime de apare doar cand urinam..in timpul actului sexual niciunul dintre noi nu "se mai uda" ca inainte, iar dupa apare o senzatie incomoda de durere.nu stim ce sa mai facem plus ca de vreo 2 zile secretia mea care trebuia sa fie alba a devenit foarte inchisa la culoare, ce tratament credeti ca ar trebui sa urmam?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aveti o infectie genitala. Dupa tratamentul initial era obligatoriu, ca dupa orice tratament sa va intoarceti la medic, care urma sa va recomande alte tratament (ca sa invingeti rezistenta infectiei). In plus, atata timp cat aveti simptome si 2-3 saptamani dupa disparitia lor trebuie sa nu aveti contact sexual, face parte din igiena personala minima sa nu ai contact sexual in timpul unei infectii genitale.
Trebuie sa a intoarceti la medic: tu la ginecolog, el la dermato-venerolog si sa primit din nou tratament. De data asta, imediat cum terminati o cura de tratament, mergeti din nou la medic si tot asa pana va vindecati

2 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Aveti infectie amandoi, mergeti la medic

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se poate recomanda ( online ) un anumit tratament FĂRĂ un control "fizic" la medic : tu la ginecolog şi el la dermato-venerolog!

Apoi, NU ai dat detalii : vârsta, cine a mers la medic, la ce medic aţi fost ( specialitatea, NU numele ), ce analize/investigaţii s-au făcut, când anume aţi fost la medic, un diagnostic pus, cine a făcut tratament, dacă aţi REVENIT la acel medic după acel tratament iniţial, etc.

Oricum, este vorba de o BTS ( boală cu transmitere sexuală ), o vaginită/infecţie...

TREBUIE să mergi la GINECOLOG : o să-ţi facă un test de secreţie vaginală ( "lamela" ) şi va identifica microbul/tipul infecţiei - în funcţie de asta îţi va prescrie şi tratamentul necesar.

Să CERI tratament şi pentru partener!
Iar pe perioada tratamentului NU se face sex ( DELOC )!

La terminarea tratamentului TREBUIE să mergi IAR la ginecolog pentru alt test de secreţie şi CONFIRMAREA faptului că infecţia a fost tratată.
În cazul în care tratamentul NU a avut rezultatul scontat, îţi va prescrie alte medicamente!

Toate cele bune.