| adyD18 a întrebat:

Hei TPU, am o problema cu umarul stang pentru ca acum aproximativ 2 ani am fost la fotbal cu niste prieteni si am avut o cazatura pe umar. Pe moment am avut o durere provocata de cazatura dar s-a inrutatit cand am ajuns seara acasa durerea inca persista asa ca m-am dus la medic in orasul de unde sunt dar doamna care m-a consultat parea total dezinteresata. Aceasta mi-a spus daca doresc un consult mai amanuntit sa ma duc la Alexandria pentru o radiografie deoarece ei nu dispun de asa ceva. Asa ca am plecat intracolo, am facut o radiografie din care parea ca umarul parea un pic dislocat dar cei de acolo mi-au spus ca nu este nimic grav asa ca mi-au pus un pansament pentru a avea mana stanga intr-o anumita pozitie mi s-a spus sa nu fortez sau mai bine sa nu folosesc mana stanga cam 1 saptamana. Zis si facut dupa aceea totul parea normal dar dupa ceva timp am inceput sa am probleme cu mana stanga. Din nou aceasta mi se parea mai slaba decat inainte si cand o ridicam in sus aveam dureri sau daca incercam s-o rotesc la fel, plus ca si trosneste a si ca ultima idee la cel mai mic efort cu aceasta simt ca parca m-ar intepa ceva acolo nu stiu exact cum sa descriu acest lucru. Posibil sa fie alta problema? Astept raspunsurile voastre, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Nu e grav dar foarte probabil o să simți o slăbicune la umărul ăla, toată viața. Trebuie intervenit imediat după căzătură. În doi ani, s-a format o nouă stare "de echilibru" la umăr, care nu nu pare a fi cea mai buna