| RamonBAlex a întrebat:

Buna ziua! De câteva zile am scaun cu sange. Totul a început prin 2018 cred, am avut primul scaun, apoi au mai fost sângerări la câteva luni distanță, dar în ultimul timp s-a Indesit această situație, sângele nu este amestecat cu fecalele, de obicei apare ori in vas, ori că niște mici striații pe scaun, ori pe hârtia igienică. Am pus totul pe seama hemoroizilor până acum, dar devenind frecvent am inceput sa mă sperii! Ce as putea face? Mi e frica sa nu am cancer de colon, am și o ușoară apăsare in partea stângă de ceva timp, iar scaunele diferă întotdeauna de la culoare la dimensiuni. Menționez că am 28 de ani și sunt supraponderal... Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Cum nu esti asigurata medicala, colonoscopia trebuie platita ori la un spital care are medici gastroenterologi oi la o clinica privata, din orasul unde locuiesti, trebuind sa platesti atat consultatia cat si procedura de colonoscopie.

In orice caz, trebuie pregatire speciala cu 3 zile inainte, ca sa elimini tot ce este pe colon (intestine), avand o dieta stricta de lichide, apoi purgative ca sa elimini tot din stomac si intestine si nu poti pleca de acasa in situatia asta, ca asa cere pregatirea pentru colonoscopie, fiindca trebuie sa ai intestinele goale doarece medicul intra cu o camera video in intestinele tale, sa vada ce ai tu acolo: hemeroizi, polipi sau tumori.

| RamonBAlex explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, va mulțumesc mult! Azi sun la clinica pentru programare la un consul, apoi o să discut cu medicul pentru programare la colonoscopie

| StimabiluI a răspuns:

Dacă era cancer de colon, sângele ar fi fost mai închis la culoare, dar dacă e roșu proaspăt, înseamnă că de la hemoroizi provine.
Încercă niște spălături la șezut cu ceaiuri naturiste, poți să vezi la farmacii ce este recomandat și ocazional spălături cu apă rece ca să contracte vasele de sânge din zonă.
Și desigur, trebuie să îți faci un plan pe termen lung să revii la o greutate optimă, dacă spui că faci mișcare, înseamnă că la numărul de calorii ai scăpat de sub control.

| RamonBAlex explică (pentru StimabiluI):

Unele dați sângele era mai închis puțin, nu spre maro dar ceva mai închis la culoare. De multe ori este roșu deschis. Mi am făcut programare la un consult pe gastroenterologie