| RamonBAlex a întrebat:

Buna ziua! De câteva zile am scaun cu sange. Totul a început prin 2018 cred, am avut primul scaun, apoi au mai fost sângerări la câteva luni distanță, dar în ultimul timp s-a Indesit această situație, sângele nu este amestecat cu fecalele, de obicei apare ori in vas, ori că niște mici striații pe scaun, ori pe hârtia igienică. Am pus totul pe seama hemoroizilor până acum, dar devenind frecvent am inceput sa mă sperii! Ce as putea face? Mi e frica sa nu am cancer de colon, am și o ușoară apăsare in partea stângă de ceva timp, iar scaunele diferă întotdeauna de la culoare la dimensiuni. Menționez că am 28 de ani și sunt supraponderal... Va mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
34 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum a spus si valentin, este indicat sa mergi la medicul de familie si cu ajutorul acestuia sa incepi sa faci investigatii la medici de specialitate pentru a afla cauza!
in orice caz nu este in stransa legatura doar cu faptul ca esti supraponderal! adica poate avea legatura dar indirecta, si eu sunt supraponderal pentru ca am facut sport ani de zile si m-am lasat, si acum am 5 kg in plus peste raportul masa-inaltime, dar ma simt perfect, conteaza bineinteles procentul de grasime si distribuirea maseri
dar supraponderal te numesti si daca ai depasit cu 14 kg raportul de mai sus si daca ai 1 kg peste!

| RamonBAlex explică (pentru Simpatic):

De fapt, la mine e obezitate. M am exprimat greșit. Am undeva la 1.98 și 150 kg, sunt foarte corpolent, dar greutatea este. M am speriat foarte tare aseară având un scaun cu sange, cum am spus și mai sus, am mai avut dar erau foarte rare la 6, 7 luni, a fost perioada chiar și la 1 an. Dar acum in ultimul timp, au devenit mai dese la o săptămână, sau chiar în situația de acum două zile la rand... Sa fie vorba despre un polip colonic? Sau sa fie hemoroizi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RamonBAlex):

Trebuie sa slabesti, la 150 de kile omori inima poti face oricînd atac de cord, trebuie regim draconic fara paine fara dulciuri fara fast food, mult sport multa miscare ceaiuri de slabit. Cum ai ajuns sa te ingrasi asa de rău?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai hemoroizi trebuie sa faci urgent o colonoscopie si endoscopie sa vada medicii care este adevarata cauza.

| RamonBAlex explică (pentru CristiDinBucuresti):

Endoscopia nu este cu tractul digestiv? Are legătură și cu hemoroizii? Mă gândesc că la hemoroizi este alta modalitate de ai depista...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RamonBAlex):

Pai din stomac poti avea probleme la intestinul gros, trebuie vazut stomacul cum arata sa nu ai ulcer sau alte probleme, si daca medicii constata ca stomacul este ok te vor trimite la colonoscopie, ei iti vor face ecografie sa vada abdomenul organele interne daca nu este si alt organ afectat.

| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandata o COLONOSCOPIE.

| RamonBAlex explică (pentru Violleta2022):

Îmi pot face programare direct pentru colonoscopie? Sau indicat ar fi sa fac un set de analize in prealabil

| Violleta2022 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Cum nu esti asigurata medicala, colonoscopia trebuie platita ori la un spital care are medici gastroenterologi oi la o clinica privata, din orasul unde locuiesti, trebuind sa platesti atat consultatia cat si procedura de colonoscopie.

In orice caz, trebuie pregatire speciala cu 3 zile inainte, ca sa elimini tot ce este pe colon (intestine), avand o dieta stricta de lichide, apoi purgative ca sa elimini tot din stomac si intestine si nu poti pleca de acasa in situatia asta, ca asa cere pregatirea pentru colonoscopie, fiindca trebuie sa ai intestinele goale doarece medicul intra cu o camera video in intestinele tale, sa vada ce ai tu acolo: hemeroizi, polipi sau tumori.

| RamonBAlex explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, va mulțumesc mult! Azi sun la clinica pentru programare la un consul, apoi o să discut cu medicul pentru programare la colonoscopie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai putea face o colonoscopie.

| RamonBAlex explică (pentru sadrian46):

O să fac! Cum se procedează, îmi fac programare? Sau prima data vorbesc cu un medic și apoi mă programez

| sadrian46 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Dacă ești asigurat, începe cu medicul de familie.

| RamonBAlex explică (pentru sadrian46):

Nu sunt asigurat.

| sadrian46 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Caută pe Internet colonoscopie în orașul tău, contra cost.

| dullcat a răspuns:

Buna.Rational este mergi la medic, nu sa sari la concluzia ca, gata, ai cancer de colon. Daca mai astepti inca vreo 10-20 probabil vei ajunge si acolo, dar atat timp cat acum iei masuri, ar trebui sa fie ok, nu te speria.Sanatate!

| RamonBAlex explică (pentru dullcat):

O să îmi fac o programare la colonoscopie, mereu am stat cu teama de a nu mă găsi bolnav și probabil m-am imbolnavit mai mult psihic. Va mulțumesc, mult. Din experiența în decursul a 6 ani de la primul simptom poate sa fie ceva grav?

| Lukasssz a răspuns (pentru RamonBAlex):

Ai or colita ulcerativa ori boala crohn sau poate chiar variante mai grave ale colonului iritabil nu ai cum sa ai cancer la Colón de la varsta asta

| RamonBAlex explică (pentru Lukasssz):

Doamne ajuta, Maine o sa merg la medic, la o clinica privata și o să stau de vorbă cu un specialist sa vad ce pași trebuiesc urmați sa depistăm problema

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Pana ajungi la medic.
Vitamina k pe gurita si unguent hermozon la fundulet.
Apa cu bicarbonat ( jumatate de linguriță la aproximativ o cana apa, o data pe zi)cateva zile.
Interzis acid si condimente prea puternice.
Sanatate,

| RamonBAlex explică (pentru ioana748):

Sa fie totul de la hemoroizi? Menționez că nu am nimic ieșit în afara, in general sângele în scaun apare la sfârșitul lui. O să iau legătura cu un medic, o să îmi fac prima data un set de analize și mai apoi la indicațiile lui o să investighez totul.

| ioana748 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Pot fi hemoroizi interni.
Un medic va sfatuieste cel mai bine in legatura cu investigațiile necesare.
Multa sanatate.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ai dat răspunsul singur. Supraponderal.
Mergi la medicul de familie și discută această problemă. Apoi o internare, analize medicale și să începi postul. De mâine începe postul. Dacă te mai rogi, e bine, dacă nu măcar postul alimentar.
Dar, mergi la doctor.

| RamonBAlex explică (pentru ValentinMihai78):

Oare să fie totul pe seama greutății? Simt și o oarecare apăsare in partea stângă, mai jos de buric, analize mi am făcut în toți acești ani, tot ce mi-a ieșit a fost ficat gras, mici probleme cu bila și cu acidul uric.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Supraponderal înseamnă că ai peste 150 de kg.
Trebuie mers la doctor, medicul de familie și stabilit un calendar al doctorilor unde va trebui să mergi.
Dar, mă repet, totul începe cu voința ta de a slăbi, a ține postul, a controla cantitatea de hrană.

| RamonBAlex explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc de sfat! O să merg la medic și pentru liniștea mea o să fac colonoscopie

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Colonoscopie nu știu dacă vei putea face la greutatea actuală pe care o ai!

| RamonBAlex explică (pentru ValentinMihai78):

Oare să fie o problema? Sa nu pot face colonoscopie daca am probleme cu greutatea?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru RamonBAlex):

Numai un medic specialist decide, dar dacă este obturat destul de mult anusul datorită surplusului de piele, e posibil!

| norisorulpufos a răspuns:

Cred că sunt doar hemoroizi.
Tine un pic de regim fara condimente,alcool, cafea, carbogazoase si va trece.
Mai dă si cu creme local si incearca sa nu te constipi.
Asta inseamna mers destul pe jos, miscare, si mancat fructe-legume.

| RamonBAlex explică (pentru norisorulpufos):

Am un stil de viață activ, chiar daca sunt supraponderal. Muncesc, nu stau, doar că am problemele astea cu greutatea... Uneori simt dureri in zona anusului sau după ce mănânc usturat, mă ustură groaznic... Iar de alcool, beau foarte rar, bine ce este drept în ultima luna cred că am băut de 6-7 ori. Dar până acum beam la 3-4 luni

| norisorulpufos a răspuns (pentru RamonBAlex):

Păi eu mi-am starnit hemoroizii de la vreo cativa ardei iuti si apoi după vreo doua-trei luni abia s-au reparat cu regim si o crema, avea un varf si se ducea inauntru.
In Bulgaria la farmacie am gasit una din crini, cea mai eficienta si naturala.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Dacă era cancer de colon, sângele ar fi fost mai închis la culoare, dar dacă e roșu proaspăt, înseamnă că de la hemoroizi provine.
Încercă niște spălături la șezut cu ceaiuri naturiste, poți să vezi la farmacii ce este recomandat și ocazional spălături cu apă rece ca să contracte vasele de sânge din zonă.
Și desigur, trebuie să îți faci un plan pe termen lung să revii la o greutate optimă, dacă spui că faci mișcare, înseamnă că la numărul de calorii ai scăpat de sub control.

| RamonBAlex explică (pentru CuStimaSiRespect):

Unele dați sângele era mai închis puțin, nu spre maro dar ceva mai închis la culoare. De multe ori este roșu deschis. Mi am făcut programare la un consult pe gastroenterologie