| Deyush11224 a întrebat:

am 16 ani si sunt intr-o dilema. Am citit despre Cancerul de colon, si eu am sangerari in scaun, as putea sa am de la varsta asta cancer de colon? Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai cum să ai cancer de colon de la vârsta asta!

NU ai dat detalii importante : dacă ai scaun regulat, dacă eşti constipat/ă sau ai diaree, dacă constipaţia şi diareea alternează, etc.

Poţi avea alte afecţiuni ( hemoroizi interni/externi, colon iritabil, fisuri anale, etc. ).

TREBUIE să mergi la medicul de familie pentru Trimitere la medicul specialist ( internist şi/sau proctolog )!

Probabil că îţi va face şi o colonoscopie "scurtă" ( rectosigmoidoscopie ) - vezi detalii la linkul :
http://www.proctoline.ro/colonoscopie.html

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este practic imposibil sa ai cancer de colon la varsta asta. Poti avea insa colita ulcerativa (si atunci scaunele sunt si moi, pastoase) sau hemoroizi (si atunci esti constipat).

| Felys a răspuns:

Sangerarile le ai pentru ca te constipi, incearca sa manaci fructe si legume si iaurt si ai sa vezi ca nu vei mai sangera