| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am probleme la defecare. In primul rand, dupa ce defechez si ma sterg pe hartia capata o tenta de culoare galbena fara altceva pe aceasta. Am avut si junghiuri in pelvis timp de 3 luni zilnice insa acum mi-au trecut si mi se intampla rareori. Uneori am niste junghiuri anale oribile ca nu ma lasa sa stau jos dar nu dureaza mai mult de cateva minute. De asemenea, mi s-a intamplat cand defechez sa ma injunghie si sa nu pot, desi senzatia respectiva o am. Tin sa mentionez ca am 18 ani. In plus, cand m-am sters pe hartie am putut observa, de vreo 3 ori, o tenta foarte pala de sange. Ce credeti ca poate fi? Sindrom de colon iritabil? IBD? M-am gandit pana si la cancer. Am mers la gastroenterolog, mi-a dat analize, markeri tumorali, nu mi-a aparut nimic. Mai ramane sa fac coprocultura si coproparazitologic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu cumva ai tu hemoroizi? Du-te la un proctolog.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie vorba de hemoroizi interni ( dacă erau externi, ai fi observat/simţit ).

Aşa cum spunea şi @BiuL, ar fi indicat un control la medicul proctolog!

Probabil că îţi va face o colonoscopie "scurtă" ( rectosigmoidoscopie ) - vezi detalii la linkul :
http://www.proctoline.ro/colonoscopie.html

Toate cele bune.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa ai probleme cu fierea. Secretia galbena pe care o vezi este posibil sa fie bila. Bila se afla intotdeauna in fecale, este ciudat insa in cazul tau ca nu apare in fecale, ci pe langa. Este posibil ca fierea ta sa produca mai multa bila decat trebuie sau sa mananci tu mult mai putina mancare.
Este posibil sa fie si o infectie cu o bacterie, ciuperca sau paraziti. Sangele este de obicei semnul unor paraziti. Oricum si in primul caz si in al doilea ar trebui sa apara ce este la coprocultura.